Թուրքիան ակնկալում է ավարտել Սիրիայի հետ սահմանի անվտանգության միջանցքի ստեղծման գործընթացը
Թուրքիան ակնկալում է ավարտել սիրիական սահմանի երկայնքով մոտ 30 կմ խորությամբ անվտանգության միջանցքի ստեղծման գործընթացը: Ինչպես հայտնում է TASS-ը՝ այս մասին այսօր հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
«ԱՄՆ-ն շարունակում է լուրջ սպառազինություն, հանդերձանք մատակարարել Սիրիայի հյուսիսում գտնվող կազմակերպություններին, որոնց Թուրքիան համարում է ահաբեկչական: Թուրքիան վճռական է արմատախիլ անել ահաբեկչությունը Իրաքի և Սիրիայի հյուսիսում: Թուրքիան մտադիր չէ որևէ մեկից, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ից թույլտվություն ստանալ Սիրիայում հնարավոր նոր գործողություն իրականացնելու համար»,-ասել է Էրդողանը:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի խոսքով՝ դա այլևս թույլ չի տա, որ Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության անդամները խաբեությամբ ստիպեն իրենց շարքերը մտնել թուրք երեխաներին:

Эрдоган: Турция в ближайшее время планирует создать коридор безопасности на границе с Сирией
Турция планирует завершить процесс создания коридора безопасности глубиной в 30 км вдоль сирийской границы в самое ближайшее время. Об этом заявил в воскресенье президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, сообщает ТАСС.
«Мы надеемся, что мы в самое ближайшее время завершим создание 30-километрового коридора безопасности, который мы поэтапно создаем вдоль нашей сирийской границы», — сказал он.
Агентство отмечает, что 23 мая Эрдоган заявил о подготовке к новой военной операции на севере Сирии, которая затронет районы Телль-Рифаат, Айн-эль-Араб, Манбидж и Айн-Иса.