Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումը դարձավ Հայոց ցեղասպանության շարունակությունը. The Boston Globe
The Boston Globe-ի ամերիկյան պարբերականը հոդված է հրապարակել՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության տարելիցին։
Հոդվածում նշվում է, որ ապրիլի 24-ին կլրանա Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցը, երբ ավելի քան 1,5 միլիոն հայեր սիստեմատիկ կերպով բնաջնջվեցին օսմանյան թուրքերի կողմից, մի իրադարձություն, որը Թուրքիան մինչ օրս հերքում է։ Ինձ նման ավելի քան 400,000 ամերիկահայերի համար դա նաև վառ հիշեցում է, որ պատմությունը կրկնվում է: Մենք տեսանք, թե ինչպես 2020 թվականի աշնանը պատմությունն իր այլանդակ գլուխը բարձրացրեց, երբ Ադրբեջանն անօրինական պատերազմ սկսեց իրենց պապենական հայրենիքում՝ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող էթնիկ հայերի դեմ, որին նախորդել էր Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայերին արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի գրեթե 10 ամիս շրջափակումը։
Ադրբեջանի ոչնչացման արշավը իր գագաթնակետին հասավ սեպտեմբերին, երբ ավելի քան 120,000 հայեր լքեցին Լեռնային Ղարաբաղը՝ չցանկանալով ապրել ադրբեջանական տիրապետության տակ: Սա դարձավ հայերի ամենամեծ տեղահանումը Հայոց ցեղասպանությունից ի վեր: Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն այն անվանել է ցեղասպանություն. սա հանգեցրել է աշխարհի ամենամեծ փախստականների և հումանիտար ճգնաժամերից մեկի:
Ամերիկահայերը Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի այս վերջին գործողությունները դիտարկում են որպես Հայոց ցեղասպանության շարունակություն և սպառնալիք մեր գոյության համար: Այն, ինչ այսօր կատարվում է Լեռնային Ղարաբաղում, մենք տեսնում ենք մեր ցավալի պատմության պրիզմայով։ Ահա թե ինչու Ադրբեջանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հակամարտությունը միմյանց բացառող իրադարձություններ չեն։
Թուրքիայի և Ադրբեջանի նման երկրների կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը նպաստել է միջազգային հանրության կողմից անտարբերության մակարդակի հաստատմանը, որը թույլ է տալիս ավտոկրատներին գործել անպատիժ և առանց հետևանքների: Զարմանալի է, որ այսօր Բաքվից բխող հռետորաբանությունը մեզ հետ է տանում դեպի Օսմանյան կայսրության վերջին օրերը, երբ հայերը մատնանշվում էին որպես մեղավորներ՝ բորբոքելով ազգայնականությունը և վախը:
Այսպիսով, թեև սուրհանդակը կարող է տարբեր լինել, բայց ուղերձը նույնն է՝ Ադրբեջանը քարոզում է էթնիկ ատելություն հայերի դեմ, խախտում է Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման միջազգային կոնվենցիան, և բռնության և ատելության անվերջանալի ցիկլը կարծես թե շարունակվում է։ Այս ատելությունը դրսևորվում էր խոսքերով և գործերով։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը վերջին ելույթներում հստակ հայտարարել է, որ Հայաստանը Ադրբեջանի պատմական հողն է, միաժամանակ Հայաստանն անվանել է «Արևմտյան Ադրբեջան»։
Այն հաջորդել է այլ ելույթների անհանգստացնող օրինաչափությանը, որտեղ նավթային դիկտատորը բերել է նմանատիպ փաստարկներ և նույնիսկ ասել, որ Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանը պատկանում է Ադրբեջանին: Այս ատելությունը մենք տեսել ենք հայ ռազմագերիների նկատմամբ վերաբերմունքի և խոշտանգումների, ինչպես նաև գերեվարված հայ զինվորների աղաղակող մահապատիժների մեջ։
Եվ սա այն նույն առաջնորդն է, ով հրամայել է Բաքվում կառուցել «Պատերազմի ավարների» այգի, որտեղ ցուցադրվել են զոհված հայ զինվորներից վերցված հարյուրավոր սաղավարտներ։ Այս այգում կան նաև գերեվարված զինվորների մոմե մանեկեններ, որոնք պատկերված են չափազանցված ծաղրանկարներով: Այս մանեկեններից շատերը ցուցադրվում են մահվան պահին կամ շղթայված են բանտախցերին։
Ալիևը շարունակում է ատելության սերմերը ցանել՝ որդեգրելով կառավարության քաղաքականություն, որն ամբողջ Ադրբեջանի դպրոցականներին սովորեցնում է ատել հայ ժողովրդին։
Մի սխալվեք. Ադրբեջանը քարոզում է ատելության և վախի մշակույթ և բուծում է հակահայկական տրամադրությունների բոլորովին նոր սերունդ: Վտանգավո՞ր է։ Դա անպատասխանատու է: Եվ սա պետք է դադարեցնել: Նման հռետորաբանությունը պետք է նախազգուշացնող նշան լինի, որ ատելությունն ու բռնությունն իրենց բոլոր տգեղ ձևերով չեն ավարտվում սահմանին:
Ցավոք, ատելությունն ու բռնությունը ներթափանցել են Միացյալ Նահանգներ: Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում ամերիկահայ համայնքի դեմ իրականացված ատելության հանցագործությունների թիվն աճել է։ Սան Ֆրանցիսկոյում 2020 թվականին տեղի հայկական դպրոցը ենթարկվել է ատելության և ռասիստական գրաֆիտիների վանդալիզմի, որին հաջորդել է Հայ Առաքելական Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հրկիզումը։
Իսկ 2023 թվականին Լոս Անջելեսում, որտեղ բնակվում են Հայաստանից դուրս ամենամեծ թվով հայերը, ամբողջ քաղաքով մեկ թռուցիկներ են փակցվել՝ կոչ անելով կործանել Հայաստանը և «ավարտին հասցնել» Հայոց ցեղասպանությունը։
Շատ առումներով, ատելության այս հանցագործությունները կարծես շարունակությունն են Հայաստանին աշխարհի քարտեզից ջնջելու Ադրբեջանի արշավի և ցույց տալու, որ այն շարունակում է էկզիստենցիալ վտանգ ներկայացնել աշխարհի ցանկացած կետում գտնվող հայերի համար: Բայց չնայած ատելության այս ակտերից շատերը մնում են չբացահայտված, ամերիկահայերը կարծում են, որ մենք հնարավորություն ունենք ցույց տալու աշխարհին, որ մեզ չեն վախեցնի:
Ահա թե ինչու ամեն տարի ապրիլի 24-ին ամերիկահայերը համախմբվում են՝ հարգելու և հիշելու Հայոց ցեղասպանության 1,5 միլիոն զոհերին և ապահովելու, որ մենք հարգենք մեր անցյալը և գրկենք մեր ապագան:
Այս տարին բոլորովին նոր իմաստ կստանա, քանի որ ԱՄՆ-ում և ամբողջ աշխարհում մեր՝ որպես համայնքի գոյությանը սպառնում է հետագա ահաբեկչությունը: Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելը ճանապարհներից մեկն է ապահովելու, որ դա տեղի չունենա:

The Boston Globe: этническая чиста в Нагорном Карабахе стала продолжением Геноцида армян
В статье говорится, что 24 апреля исполнится 109-я годовщина Геноцида армян, когда более 1,5 миллиона армян были систематически истреблены турками-османами, событие, которое Турция отрицает по сей день. Для более чем 400 000 американцев армянского происхождения, таких как я, это также является суровым напоминанием о том, что история повторяется. Мы увидели, как история подняла свою уродливую голову осенью 2020 года, когда Азербайджан развязал незаконную и неспровоцированную войну против этнических армян, проживающих на их прародине, Нагорном Карабахе, за которой последовала почти 10-месячная блокада единственной дороги, связывающей армян, живущих в Нагорном Карабахе с внешним миром.
Разрушительная кампания Азербайджана достигла кульминации в сентябре, когда более 120 000 армян покинули Нагорный Карабах, вместо того чтобы жить под властью Азербайджана, что сделало это крупнейшее перемещение армян со времен Геноцида армян. Луис Морено Окампо, бывший главный прокурор Международного уголовного суда, назвал это геноцидом; это привело к одному из крупнейших в мире кризисов беженцев и гуманитарных кризисов.
Американцы армянского происхождения рассматривают эти последние акты агрессии со стороны Азербайджана как продолжение Геноцида армян и угрозу самому нашему существованию. Мы видим то, что происходит сегодня в Нагорном Карабахе, сквозь призму нашей болезненной истории. Именно поэтому признание Азербайджаном Геноцида армян и конфликт вокруг Нагорного Карабаха не являются взаимоисключающими событиями.
Отрицание Геноцида армян такими странами, как Турция и Азербайджан, помогло установить уровень безразличия со стороны международного сообщества, который позволяет автократам действовать безнаказанно и без каких-либо последствий. Поразительно, но риторика, исходящая сегодня из Баку, возвращает нас к последним дням существования Османской империи, когда на армян указали как на виновников, разжигая национализм и страх.
Итак, хотя посланник может быть разным, послание одно и то же - Азербайджан пропагандирует этническую ненависть против армян, нарушая Международную конвенцию о ликвидации всех форм расовой дискриминации, и, похоже, бесконечный цикл насилия и ненависти продолжается. Эта ненависть проявлялась в словах и действиях. В недавних выступлениях президент Азербайджана Ильхам Алиев недвусмысленно заявил, что Армения является исторической землей Азербайджана, назвав при этом Армению «Западным Азербайджаном».
Это следует за тревожной схемой других выступлений, в которых нефтяной диктатор приводил аналогичные аргументы и даже говорил, что столица Армении, Ереван, принадлежит Азербайджану. Мы видели, как эта ненависть выражалась в обращении и пытках армянских военнопленных, а также вопиющих казнях пленных армянских солдат.
И это тот же лидер, который приказал построить в Баку Парк военных трофеев, где были выставлены сотни касок, снятых с погибших армянских солдат. В этом парке также есть восковые манекены пленных солдат, изображенные в преувеличенных карикатурах. Многие из этих манекенов показаны в момент их смерти или прикованы цепями к тюремным камерам.
Алиев продолжает сеять семена ненависти, приняв государственную политику, согласно которой школьников по всему Азербайджану обучают ненависти к армянскому народу.
Не заблуждайтесь: Азербайджан пропагандирует культуру ненависти и страха и порождает совершенно новое поколение антиармянских настроений. Это опасно. Это безответственно. И это необходимо остановить. Такая риторика должна стать предупреждающим знаком о том, что ненависть и насилие во всех их уродливых формах не заканчиваются на границе.
К сожалению, ненависть и насилие проникли в Соединенные Штаты. За последние пару лет число преступлений на почве ненависти, совершенных против американской армянской общины, росло. В Сан-Франциско в 2020 году местная армянская школа подверглась вандализму с нанесением ненавистных и расистских граффити, после чего последовал поджог Армянской Апостольской церкви Св. Григория Просветителя. А в 2023 году в Лос-Анджелесе, где проживает наибольшее количество армян за пределами Армении, по всему городу были расклеены листовки с призывами к уничтожению Армении и «завершению» Геноцида армян.
Во многих отношениях эти преступления на почве ненависти кажутся продолжением кампании Азербайджана по стиранию Армении с карты мира и демонстрации того, что она продолжает представлять угрозу существованию армян в любой точке мира. Но хотя многие из этих актов ненависти остаются нераскрытыми, американцы армянского происхождения верят, что у нас есть возможность показать миру, что нас не запугать.
Вот почему каждый год 24 апреля американские армяне собираются вместе, чтобы почтить память и вспомнить 1,5 миллиона жертв Геноцида армян, а также убедиться, что мы чтим наше прошлое и принимаем будущее.
Этот год приобретет совершенно новый смысл, поскольку наше существование как сообщества в Соединенных Штатах и во всем мире находится под угрозой дальнейшего террора. Привлечение Азербайджана к ответственности – один из способов гарантировать, что этого не произойдет.