Ճապոնիայի կառավարությունը Ռուսաստանին մեղադրել է երկկողմ հարաբերությունների վատթարացման մեջ
Ճապոնիայի կառավարությունն անարդարացի եւ անընդունելի է համարում Մոսկվայի հայտարարությունները երկկողմ հարաբերությունների վատթարացման համար Տոկիոյի պատասխանատվության մասին՝ հակառուսական պատժամիջոցների պատճառով, եւ իրավիճակի համար մեղադրում է ռուսական կողմին։ Այս մասին հայտնել է Ճապոնիայի կառավարության գլխավոր քարտուղար Յոսիմասա Հայասին մամուլի ասուլիսում։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը ներխուժել է Ուկրաինա 2022թ. փետրվարին, իսկ 2022թ. մարտին ՌԴ-ն միակողմանի կարգով հայտարարել է, որ մտադիր չէ շարունակել Ճապոնիայի հետ խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ բանակցությունները ճապոնական պատժամիջոցների պատճառով։
«Մենք կարծում ենք, որ այս ամբողջ իրավիճակը ստեղծվել է բացառապես Ռուսաստանի գործողությունների պատճառով։ Մեղքը Ճապոնիայի վրա դնելու փորձերը խիստ անարդարացի են եւ անընդունելի»,- ասել է նա։

Правительство Японии обвинило Россию в ухудшении двусторонних отношений
Правительство Японии считает несправедливыми и неприемлемыми заявления Москвы об ответственности Токио за ухудшение двусторонних отношений из-за антироссийских санкций и винит в этой ситуации российскую сторону. Об этом заявил генеральный секретарь кабинета министров Японии Ёсимаса Хаяси на регулярной пресс-конференции.
По его словам, Россия вторглась на Украину в феврале 2022 года, а в марте 2022 года РФ в одностороннем порядке заявила, что не намерена продолжать переговоры по мирному договору с Японией из-за японских санкций.
«Мы считаем, что вся эта ситуация сложилась исключительно из-за действий России. Попытки возложить вину на Японию крайне несправедливы и совершенно неприемлемы», - сказал он.