Ճապոնիան և Հարավային Կորեան հայտնել են հյուսիսկորեական բալիստիկ հրթիռի արձակման մասին
Հյուսիսային Կորեան կիրակի օրը բալիստիկ հրթիռ է արձակել իր արևելյան ափերի մոտ, հայտնում է Հարավային Կորեան, տեղեկացնում է Reuters-ը։
Ըստ Ճապոնիայի առափնյա պահպանության ծառայության, արկը, որը ենթադրաբար կարող էր նաև բալիստիկ հրթիռ լինել, արդեն ընկել է։
Կորեական թերակղզում լարվածությունն ահագնանում է այն բանից հետո, երբ Փհենյանը նոյեմբերին արձակեց իր առաջին ռազմական լրտես-արբանյակը:
Դեկտեմբերին Հյուսիսային Կորեան հայտարարեց, որ փորձարկել է իր նորագույն միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռը՝ գնահատելու իր միջուկային ուժերի մարտական ​​պատրաստվածությունը ԱՄՆ-ի աճող թշնամանքի դեմ, քանի որ Վաշինգտոնը և նրա դաշնակիցները սկսել են իրական ժամանակում հրթիռների փոխանակման համակարգ օգտագործել:

Япония и Южная Корея сообщили о запуске баллистической ракеты КНДР
Северная Корея запустила баллистическую ракету у своего восточного побережья в воскресенье, сообщила Южная Корея, передает Reuters
Снаряд, предположительно являющийся ракетой, уже упал, по данным береговой охраны Японии, которая также заявила, что это могла быть баллистическая ракета.
Напряженность на Корейском полуострове накалилась после того, как в ноябре Пхеньян запустил свой первый военный спутник-шпион.
В декабре Северная Корея заявила, что испытала свою новейшую межконтинентальную баллистическую ракету, чтобы оценить боевую готовность своих ядерных сил против растущей враждебности США, поскольку Вашингтон и его союзники начали использовать систему обмена данными о ракетах в режиме реального времени.