Տարածաշրջանը և աշխարհը ճանաչում են Իրանի ռազմական ներուժի աճը. Իբրահիմ Ռաիսի
Իրանը թույլ չի տա, որ որևէ անջատողական ​​խմբավորում զենք ունենա և ապստամբություն հրահրվի Իսլամական Հանրապետության դեմ։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռաիսին 1980-88 թվականներին Իրաքի հետ պատերազմի տարելիցին նվիրված զորահանդեսի ժամանակ։
Ռաիսին բարձր է գնահատել Իրանի պաշտպանական նվաճումները և զենքի արտադրության հնարավորությունները՝ ասելով, որ դրանք ցույց են տալիս, թե ինչպես են երկրի զինված ուժերը պատժամիջոցները վերածել աճի հնարավորության։ «Մենք այլ երկրների զենք ներմուծող երկրից վերածվել ենք զենք արտադրող և արտահանող երկրի», - ասաց նա՝ հավելելով, որ տարածաշրջանը և աշխարհը ճանաչում են Իրանի ռազմական հզորությունը, հատկապես ուսուցման և տեխնիկայի առումով:
«Իրանն այժմ ձեռք է բերել զգալի զսպող ուժ, որը հետ է պահում իր հակառակորդներին ներխուժելուց կամ նույնիսկ նրա բանակին դիմակայելու մասին մտածելուց», - ասաց նա:
Իրանի նախագահը նաեւ հայտարարել է, որ Իրանը մտադիր չէ պատերազմել այլ երկրների հետ։
«Այսօր պատերազմն ու գերիշխանությունը տեղ չունեն Իրանի ռազմական դոկտրինում, սակայն կայուն անվտանգության և զսպման նկատմամբ պաշտպանական մոտեցումը հստակ քաղաքականություն է»,- ասել է նա:
Իրանի նախագահն ասել է, որ տարածաշրջանի երկրները պետք է միասին աշխատեն՝ վերջ դնելու տարածաշրջանում, հատկապես Պարսից ծոցում օտար ուժերի ներկայությանը։ Նրա խոսքով՝ օտարերկրյա զինված ուժերի առկայությունը ոչ թե տարածաշրջանային խնդիրների լուծում է, այլ դրանց աղբյուր։

Эбрагим Раиси: Регион и мир признают возросший военный потенциал Ирана
Иран не позволит какой-либо сепаратистской группировке иметь оружие и разжигать мятеж против Исламской Республики. Об этом заявили президент ИРИ Эбрагим Раиси во время военного парада, посвященного годовщине войны с Ираком 1980-88 годов.
Раиси высоко оценил оборонные достижения Ирана и его возможности по производству оружия, заявив, что они показывают, как вооруженные силы страны превратили санкции в возможность для роста.  «Мы превратились из страны, которая импортировала оружие других стран, в страну, которая производит и экспортирует оружие», — сказал он, добавив, что регион и мир признают возросший военный потенциал Ирана, особенно с точки зрения подготовки и оснащения.
По его словам, Иран теперь приобрел значительную сдерживающую мощь, которая удерживает его противников от вторжения или даже от мысли о противостоянии его вооруженным силам.
Президент Ирана также заявил, что Иран не намерен вести войны с другими странами.
«Сегодня войне и доминированию нет места в военной доктрине Ирана, но оборонительный подход к устойчивой безопасности и обеспечению сдерживания является определенной политикой», - сказал он.
Президент ИРИ заявил, что страны региона должны работать вместе, чтобы положить конец присутствию иностранных сил в регионе, особенно в Персидском заливе. По его словам, присутствие иностранных вооруженных сил является не решением региональных проблем, а, скорее, их источником.