Տարածաշրջանի երկրների միջազգային սահմանների պահպանումը կարմիր գիծ է. Իրանի ՊՆ
Տարածաշրջանի երկրների տարածքային ամբողջականության և միջազգային սահմանների պահպանումը Իրանի կարմիր գծերից մեկն է, հայտարարել է Իրանի պաշտպանության նախարար Մոհամմադ Ռեզա Աշտիանին։
Գեներալ Աշտիյանին ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի հետ հանդիպմանը, քննարկելով տարածաշրջանային փոփոխությունները՝ դեմ է արտահայտվել արտատարածաշրջանային ուժերի ցանկացած ներկայությանը․
«Տարածաշրջանի երկրների տարածքային ամբողջականության և միջազգային սահմանների պահպանումը կարմիր գիծ է Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար, և մենք դիտարկում ենք առաջարկված 3+3 ձևաչափը կովկասյան տարածաշրջանում առկա խնդիրների խաղաղ լուծման համար տարբերակ»։

Министр обороны Ирана: Сохранение международных границ стран региона является красной линией
Министр обороны Ирана Мохаммад Реза Аштияни заявил, что сохранение территориальной целостности стран региона и международных границ является красной линией для Исламской Республики.
Как сообщает ИРНА, на встрече с министром обороны России Сергеем Шойгуон выступил против любому присутствию внерегиональных сил и добавил:
«Сохранение территориальной целостности стран региона и международных границ является красной линией для Исламской Республики Иран, и мы считаем предложенный формат 3+3 решением для мирного урегулирования проблем и вопросов в Кавказском регионе».