Սպիտակ տունը նախատեսում է ամերիկացիների զանգվածային տարհանում Մերձավոր Արևելքից
Սպիտակ տունը «խելամիտ արտակարգ պլանավորում» է իրականացնում՝ ամերիկացիներին Մերձավոր Արևելքից տարհանելու համար, եթե Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև պատերազմը վերաճի ավելի լայն տարածաշրջանային հակամարտության, հայտնում է AP-ն։
Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի խոսնակ Ջոն Քիրբին ընդգծել է, որ ներկայումս «ակտիվ ջանքեր» չկան ամերիկացիներին տարածաշրջանից տարհանելու համար, բացառությամբ չարտերային թռիչքների, որոնք ԱՄՆ կառավարությունը սկսել է այս ամսվա սկզբին Իսրայելից: «Դա անխոհեմ և անպատասխանատու կլիներ, եթե մենք չունենայինք մարդկանց, որոնք կմտածեին անկանխատեսելի հանգամանքների եւ հնարավորությունների լայն շրջանակի մասին», - ասել է Քիրբին՝ հավելելով. «Եվ, իհարկե, տարհանումն այդ բաներից մեկն է»:
Սպիտակ տունը վերանայել է արտակարգ իրավիճակների պլանները՝ Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև պատերազմն ավելի սրվելու մտավախությունների ֆոնին: ԱՄՆ-ն Իսրայելին ասել է, որ Գազա հնարավոր ցամաքային ներխուժման հետաձգումը կարող է օգտակար լինել, քանի որ ԱՄՆ-ն և տարածաշրջանի մյուս գործընկերները փորձում են ապահովել հոկտեմբերի 7-ի հարձակման ժամանակ ավելի քան 200 պատանդների ազատ արձակումը:
Պենտագոնի խոսնակ, բրիգադային գեներալ Փեթ Ռայդերը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պատրաստվում է բռնության աճի` նշելով, որ արդեն առնվազն 13 հարձակում է եղել Իրաքում և Սիրիայում ամերիկյան զորքերի և օբյեկտների վրա: «Այն, ինչ մենք տեսնում ենք, ԱՄՆ ուժերի և անձնակազմի դեմ գործողությունների ավելի զգալի էսկալացիայի հեռանկարն է մոտ ապագայում ողջ տարածաշրջանում Իրանի մաիոնետային ուժերի և, ի վերջո, Իրանի կողմից», - ասել է Ռայդերը: Նա հավելել է, որ ԱՄՆ-ն չի վարանի միջոցներ ձեռնարկել տարածաշրջանում իր ուժերն ու շահերը պաշտպանելու համար։
«Սա պատերազմ է. Սա կռիվ է։ Դա արյունոտ է, տգեղ և խառնաշփոթ է լինելու», - ասել է Քիրբին: «Ես կցանկանայի, որ կարողանայի ձեզ այլ բան ասել: Ես կցանկանայի, որ դա տեղի չունենա»:
Ռայդերը նշել է, որ ձեռնարկվում են ուժային պաշտպանության մի շարք նոր միջոցներ, այդ թվում՝ հակաօդային պաշտպանության համակարգերի կիրառումը: Նրա խոսքով՝ Մերձավոր Արևելքում սկսել են տեղակայվել THAAD համակարգեր և Patriot հրթիռային հավելյալ գումարտակներ։
Ռայդերը նաև ասել է, որ լրացուցիչ ուժեր են տեղակայվել Մերձավոր Արևելք։ Նյու Ջերսիի ավիացիոն ազգային գվարդիայի 119-րդ էքսպեդիցիոն կործանիչները F-16 կործանիչներով ժամանել են երեքշաբթի, ասել է նա, սակայն պաշտոնյաները չեն ասել, թե կոնկրետ ուր են դրանք ուղղվում:

Белый дом планирует массовую эвакуацию американцев с Ближнего востока
Белый дом ведет «разумное планирование на случай непредвиденных обстоятельств» для эвакуации американцев с Ближнего Востока, если война между Израилем и ХАМАС перерастет в широкий региональный конфликт, передает AP.
Представитель Совета национальной безопасности Белого дома Джон Кирби подчеркнул, что в настоящее время не предпринимается никаких «активных усилий» по эвакуации американцев из региона, за исключением чартерных рейсов, которые правительство США начало выполнять ранее в этом месяце из Израиля. «Было бы неосмотрительно и безответственно, если бы у нас не было людей, продумывающих широкий спектр непредвиденных обстоятельств и возможностей», — сказал Кирби. «И, конечно же, эвакуация является одной из таких вещей».
Белый дом рассмотрел планы действий в чрезвычайных ситуациях на фоне растущих опасений, что война между Израилем и ХАМАС может еще больше обостриться. США сообщили Израилю, что отсрочка возможного наземного вторжения в Газу может оказаться полезной, поскольку США и другие партнеры в регионе пытаются добиться освобождения более 200 заложников, захваченных в результате нападения 7 октября.
Представитель Пентагона бригадным генерал Пэт Райдер заявил, что США готовятся к росту насилия, отметив, что уже произошло как минимум 13 нападений на американские войска и объекты в Ираке и Сирии. «То, что мы видим, — это перспектива более значительной эскалации действий против американских сил и персонала по всему региону в самом ближайшем будущем со стороны иранских марионеточных сил и, в конечном итоге, со стороны Ирана», — сказал Райдер. Он добавил, что США, не колеблясь, примут меры для защиты своих сил и интересов в регионе.
«Это война. Это бой. Это кроваво, это уродливо и будет грязно», — сказал Кирби. «Мне хотелось бы сказать вам что-то другое. Я бы хотел, чтобы этого не произошло».
Райдер сказал, что сейчас принимаются ряд новых мер по защите сил, в том числе применение систем ПВО. По его словам, системы THAAD и дополнительные ракетные дивизионы «Патриот» начали перебрасываться на Ближний Восток.
Райдер также сообщил, что на Ближний Восток переброшены дополнительные силы. По его словам, 119-я экспедиционная истребительная эскадрилья Национальной гвардии Нью-Джерси с истребителями F-16 прибыла во вторник, но официальные лица не сказали, куда именно она направилась.