Սենատոր Բոբ Մենենդեսը խոստացել է շարունակել արգելափակել Թուրքիային F-16 կործանիչների փոխանցումը
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսը խոստացել է շարունակել արգելափակել Թուրքիային ռազմական ինքնաթիռների փոխանցումը, եթե Անկարան չբարելավի մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը եւ չդադարեցնի սպառնալ ԱՄՆ տարածաշրջանային դաշնակիցներին, գրում է Politico-ն:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը քննարկում է Թուրքիային 20 միլիարդ դոլար արժողությամբ ամերիկյան արտադրության 40 F-16 կործանիչներ եւ առանձին F-35 կործանիչներ Հունաստանին փոխանցելու հնարավորությունը, ինչի մասին ուրբաթ առաջին անգամ հայտնել է Wall Street Journal թերթը, իսկ հետո հաստատել է քննարկման ընթացքին ծանոթ աղբյուրը, որը POLITICO-ի հետ զրուցել է անանունության պայմանով։
Նման գործարքը կպահանջի Կոնգրեսի հավանությունը եւ այն, որ սենատոր Բոբ Մենենդեսը՝ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը, դադարեցնի Անկարային կործանիչներ ուղարկելու իր հակազդեցությունը։
Բայց հայտարարության մեջ, որը Մենենդեսի գրասենյակը պատրաստել էր լրատվամիջոցների համար, եւ որը նախապես ստացվել էր POLITICO-ի կողմից, սենատորն ասել է, որ ինքը չի փոխել իր կարծիքը:
«Ես վճռականորեն դեմ եմ Բայդենի վարչակազմի առաջարկած Թուրքիային նոր F-16 ինքնաթիռների վաճառքին»,-ասել է նա՝ մեղադրելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանին նրանում, որ նա շարունակում է խաթարել միջազգային իրավունքը, անտեսել մարդու իրավունքներն ու ժողովրդավարական նորմերը, տագնապալի ու ապակայունացնող վարքագիծ դրսեւորել Թուրքիայում եւ ՆԱՏՕ-ի գծով հարեւան դաշնակիցների նկատմամբ։
«Քանի դեռ Էրդողանը չի դադարեցրել իր սպառնալիքները, չի բարելավել Թուրքիայում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը, այդ թվում՝ լրագրողներին եւ քաղաքական ընդդիմությանը ազատ արձակելու ճանապարհով, եւ չի սկսել իրեն պահել այնպես, ինչպես պետք է իրեն պահի հուսալի դաշնակիցը, ես հավանություն չեմ տա այդ վաճառքին»,-շարունակել է  Մենենդեսը՝ նշելով, որ ինքը սատարում է F-35-ների վաճառքին Հունաստանին:
Իրավիճակին ծանոթ աղբյուրը հայտնել է, որ Մենենդեսը դեռ դեկտեմբերին Սպիտակ տանը հայտնել է, որ չի պատրաստվում աջակցել ռազմական ինքնաթիռների զանգվածային փոխանցմանը:

Сенатор Боб Менендес пообещал продолжить блокировать передачу Турции истребителей F-16
Председатель комитета Сената США по международным отношениям Боб Менендес пообещал продолжать блокировать передачу Турции военных самолетов, если Анкара не улучшит ситуацию с правами человека и не перестанет угрожать региональным союзникам США, пишет Politico.
Администрация президента США Джо Байдена рассматривает возможность передачи Турции 40 истребителей F-16 американского производства на сумму 20 миллиардов долларов и, отдельно, истребителей F-35 для Греции, о чем в пятницу впервые сообщила газета Wall Street Journal, а затем подтвердил источник, знакомый с ходом обсуждения, который беседовал с POLITICO на условиях анонимности.
Такая сделка потребует одобрения Конгресса и того, чтобы сенатор Боб Менендес, председатель сенатского комитета по международным отношениям, прекратил свое противодействие отправке истребителей Анкаре.
Но в заявлении, которое офис Менендеса подготовил для СМИ и которое было заранее получено POLITICO, сенатор заявил, что он не изменил своего мнения.
«Я решительно выступаю против предложенной администрацией Байдена продажи новых самолетов F-16 Турции, - заявил Менендес, обвинив президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в том, что он продолжает подрывать международное право, игнорировать права человека и демократические нормы, проявлять тревожное и дестабилизирующее поведение в Турции и в отношении соседних союзников по НАТО.
«Пока Эрдоган не прекратит свои угрозы, не улучшит ситуацию с правами человека у себя дома - в том числе путем освобождения журналистов и политической оппозиции - и не начнет вести себя так, как должен вести себя надежный союзник, я не одобрю эту продажу», - продолжил председатель, отметив, что он поддерживает продажу F-35 Греции.
Источник, знакомый с ситуацией, сообщил, что Менендес еще в декабре сообщил Белому дому, что не собирается поддерживать масштабную передачу военных самолетов.