Սամանթա Փաուերը աչք է փակում ցեղասպանության վրա. Մայքլ Ռուբին
Սամանթա Փաուերը, որը հայտնի է Պուլիտցերյան մրցանակ ստացած իր գրքով այն մասին, թե ինչպես են ամերիկյան վարչակազմերը քանիցս անհաջողության մատնվել ցեղասպանության հարցում, դավաճանել է իր բարոյական բրենդին, գրել է Մայքլ Ռուբինը Washington Examiner-ի հոդվածում։
Բարաք Օբամայի ընտրարշավի ժամանակ Փաուերը զբաղեցնում էր ղեկավար պաշտոն Օբամայի Ազգային անվտանգության խորհրդում, իսկ հետո դարձավ Ամերիկայի դեսպանը Միավորված Ազգերի Կազմակերպությունում Օբամայի երկրորդ ժամկետի ժամանակ։ Այժմ նա ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավարն է։ Նրա խոսքը կարող էր ավելի մեծ նշանակություն ունենալ, քան ցանկացած այլ պաշտոնյայի խոսքը։
Բայց, ավաղ, գործին խառնվեցին հավակնությունները։ Չարագործությունների կանխման խորհուրդը, որը նա գլխավորում էր Օբամայի առաջին ժամկետի ժամանակ, միայն քողածածկույթ դարձավ, քանի որ գազանությունները դուրս էին եկել վերահսկողությունից։ Նա անգործ նստած էր  հինգ տարի, մինչեւ որ պատերազմը Սիրիայում դուրս եկավ վերահսկողությունից եւ դարձավ էթնիկ զտումների ինկուբատոր այնպիսի մասշտաբներով, ինչպիսին նախկինում չէր եղել Մերձավոր Արեւելքում։ Այն բանից հետո, երբ «Իսլամական պետությունը» զավթեց Սինջարը եւ հյուսիսային Իրաքը, Փաուերը անգործ նստած էր, այն դեպքում, երբ Օբաման հրամայել էր իր օգնականներին հեռանալ, քանի որ ինքը չի կրկնելու իր նախորդների սխալները եւ չի դիմելու ռազմական գործողությունների։
Ի վերջո, նա միտքը փոխեց, բայց վնասը հասցվել էր ոչ միայն եզիդների ցեղասպանության առումով, այլեւ Իրանի կողմից աջակցվող աշխարհազորայինների՝ վակուումն անխոչընդոտ համալրելու կարողությանը։ Եթե Փաուերը հրաժարական տար այս դեպքերից ցանկացածի դեպքում, նա ոչ միայն կարող էր դրականորեն փոխել քաղաքական երկխոսությունը, այլեւ նրա բարոյական պարզությունը կօգներ իրեն ի վերջո դառնալ պետական քարտուղար՝ պաշտոն, որը նա տենչում է։
Իրավիճակն էլ ավելի վատ է Բայդենի օրոք, որը, գուցե, ամենաբարեհաճ նախագահն է ցեղասպանության հանդեպ ամերիկյան նորագույն պատմության մեջ։
Այն ժամանակ, երբ Փաուերի գրքում մանրամասն դիտարկվում է ցեղասպանությունն ընդդեմ թութսիների Ռուանդայում, Փաուերը, լինելով USAID ղեկավարը, լռեց, երբ Օբաման փոխեց քաղաքականությունը, որպեսզի չընդունի թութսիների դեմ ցեղասպանության մտադրությունները։
Սակայն, գուցե, Փաուերի ամենամեծ կեղծավորությունը նրա լռությունն ու ցինիզմն էին Արցախի հայերի դեմ Ադրբեջանի հարձակման հարցում։ Չնայած Բայդենը ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը, նա հավասարակշռել է դա՝ շարունակելով ռազմական աջակցությունը Ադրբեջանին։ Իշխանությունները լռություն էին պահպանում, մինչեւ որ Ադրբեջանի բռնապետ Իլհամ Ալիեւը խախտեց իր բոլոր խոստումները եւ համաձայնագրերը, որոնք ստորագրել էր։ Ե՛վ Սպիտակ տունը, ե՛ւ պետդեպարտամենտը հայտարարություններ արեցին «կեղծ հավասարակշռությամբ»՝ հավասարության նշան դնելով էթնիկ զտումներ իրականացնողների եւ այդ զտումներին ենթարկվողների միջեւ։
Փաուերին դա չէր հուզում։ Նա հրաժարվեց ցուցմունքներ տալ կամ USAID որեւէ պաշտոնյայի թույլ տալ Սենատի միջազգային հարաբերությունների կոմիտեի Արցախի խնդրին նվիրված լսումների ժամանակ ցուցմունքներ տալ անցած ամիս։ Ահա թե ինչու նրա այցը Հայաստան լուսանկարիչների շքախմբով, Ադրբեջանի կողմից Արցախի նվաճումից հետո, ավելի շուտ ցասման, քան թե հավանության արժանացավ։
Նրա այցի օրը ադրբեջանցի պաշտոնատար անձինք բռնեցին Ռուբեն Վարդանյանին՝ այժմ գոյություն չունեցող Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարարին։ Ես Վարդանյանի մասին այս տարի ավելի վաղ գրել եմ, որպեսզի հերքեմ զրպարտությունն այն մասին, որ նա Կրեմլի խամաճիկն էր։ Ադրբեջանի իշխանություններն, ամենայն հավանականությամբ, կտտանքների կենթարկեն Վարդանյանին եւ կփորձեն նվաստացնել նրան, չնայած այն բանին, որ նա ոչ մի հանցագործություն չի կատարել Ադրբեջանի դեմ՝ բացի Արցախի ինքնորոշմանն աջակցելուց։
Ահա թե որտեղ է Փաուերի ցինիզմը առաջին պլան դուրս գալիս։ Օբամայի աշխատակազմից հեռանալով՝ նա մտավ «Ավրորա» հիմնադրամի ընտրական հանձնաժողով, որը հիմնել են Վարդանյանն ու Նուբար Աֆեյանը Բրաունի համալսարանի նախկին նախագահ Վարդան Գրեգորյանի հետ միասին՝ պարգեւատրելու համար այն մարդկանց, որոնք աշխատում են ցեղասպանության դեմ։ Փաուերը գովաբանել է Վարդանյանի նախաձեռնությունը։
Հիմա, երբ Վարդանյանը շղթայված է, հարցը հետեւյալն է. արդյո՞ք Փաուերը ձեռք կբերի իր ձայնը։ Թե՞ նրա հավակնությունները կգերիշխեն։

Maйкл Рубин: Саманта Пауэр закрывает глаза на геноцид
Саманта Пауэр, известная своей книгой, получившей Пулитцеровскую премию, о том, как американские администрации неоднократно терпят неудачу перед лицом геноцида, предала свой моральный бренд, пишет Maйкл Рубин в своей статье для Washington Examiner.
Во время его предвыборной кампании Барака Обамы она занимала руководящую должность в его Совете национальной безопасности, а затем стала послом Америки в Организации Объединенных Наций во время второго срока Обамы. Сейчас она является администратором Агентства США по международному развитию. Ее слово могло иметь большее значение, чем слово любого другого чиновника.
Но, увы, вмешались амбиции. Совет по предотвращению злодеяний, который она возглавляла во время первого срока Обамы, стал лишь прикрытием, поскольку зверства вышли из-под контроля. Она сидела без дела в течение пяти лет, пока война в Сирии а вышла из-под контроля и стала инкубатором этнических и сектантских чисток в масштабах, невиданных ранее на Ближнем Востоке. После того, как Исламское государство захватило Синджар и северный Ирак, Пауэр бездействовала, в то время как Обама приказал своим помощникам уйти, поскольку он не будет повторять ошибок своих предшественников и прибегать к военным действиям.
В конце концов он передумал, но ущерб был нанесен не только в плане геноцида езидов, но и в способности поддерживаемых Ираном ополченцев беспрепятственно заполнить вакуум. Если бы Пауэр подала в отставку в любом из этих случаев, она не только могла бы изменить политический диалог в положительную сторону, но и ее моральная ясность помогла бы ей в конечном итоге стать государственным секретарем – пост, которого она явно жаждет.
Ситуация еще хуже при Байдене, который, возможно, является самым дружелюбным к геноциду президентом в новейшей американской истории.
В то время как в книге Пауэра подробно рассматривается геноцид против тутси в Руанде, Пауэр, будучи администратором USAID, молчала, когда Обама изменил политику, чтобы не признавать намерения геноцида против тутси.
Однако, возможно, самым большим лицемерием Пауэр было ее молчание и цинизм в отношении наступления Азербайджана на армян Нагорного Карабаха. Хотя Байден признал геноцид армян, он уравновесил это, продолжая военную помощь Азербайджану. Власти хранили молчание, пока азербайджанский диктатор Ильхам Алиев нарушил все свои обещания и соглашения, которые он подписал. И Белый дом, и Государственный департамент делали заявления с «ложным балансом», ставя знак равенства  между теми, кто проводит этнические чистки, и теми, кого им подвергают.
Пауэр это не волновало. Она отказалась давать показания или позволить какому-либо должностному лицу USAID давать показания на слушаниях сенатского комитета по международным отношениям в прошлом месяце, посвященных проблеме Нагорного Карабаха. Вот почему ее визит в Армению со  свитой фотографов, после завоевания Азербайджаном Нагорного Карабаха вызвал скорее гнев, чем одобрение.
В день ее визита, азербайджанские официальные лица схватили Рубена Варданяна, бывшего государственного министра ныне несуществующей Республики Арцах. Я писал о Варданяне ранее в этом году, чтобы опровергнуть клевету о том, что он был марионеткой Кремля. Власти Азербайджана, скорее всего, будут пытать Варданяна и пытаться его унизить — несмотря на то, что он не совершил никаких преступлений против Азербайджана, кроме поддержки самоопределения Нагорного Карабаха.
Вот где цинизм Пауэра выходит на передний план. Покинув администрацию Обамы, она вошла в отборочную комиссию фонда «Аврора», основанного Варданяном и Нубаром Афеяном вместе с бывшим президентом Университета Брауна Вартаном Грегоряном для награждения людей, работающих против геноцида. Пауэр хвалила инициативу Варданяна.
Теперь, когда Варданян закован в цепи, вопрос заключается в следующем: обретет ли Пауэр свой голос? Или ее амбиции возьмут верх?».