Ռուսաստանն Ուկրաինայից նոտա է ստացել դիվանագիտական հարաբերությունները խզելու վերաբերյալ. Զախարովա
Ռուսաստանը Ուկրաինայից դիվանագիտական հարաբերությունները խզելու նոտա է ստացել, հայտնել Է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
"Երեկ մենք Ուկրաինայի ԱԳՆ-ից նոտա ենք ստացել՝ մեր երկրի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզելու մասին ծանուցմամբ։ Դա մեր ընտրությունը չէ, ինչպես հասկանում եք, դիվանագիտական հարաբերությունների խզումը Կիևի իշխանությունների նպատակաուղղված ռուսատյաց քաղաքականության արդյունքն է 2014 թվականից ի վեր", - ասել Է Զախարովան ուրբաթ օրը կայացած ճեպազրույցի ժամանակ ։
Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունը նախօրեին հայտնել Է ՌԴ-ի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների խզման գործընթաց սկսելու մասին: Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն նաեւ Կիեւում հետ է կանչել ՌԴ-ում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Վասիլի Պոկոտիլոյին խորհրդակցությունների անցկացման համար եւ սկսել է տարհանել Մոսկվայում Ուկրաինայի դեսպանատան աշխատակիցներին:
Փետրվարի 24-ին ՌԴ և Ուկրաինայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները խզելու մասին հայտարարել Է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին:

Россия получила украинскую ноту о разрыве дипотношений
Россия получила от Украины ноту о разрыве дипломатических отношений, сообщила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Вчера мы получили ноту МИД Украины с уведомлением о разрыве дипломатических отношений с нашей страной. Это не наш выбор, как вы понимаете, разрыв дипломатических отношений является результатом целенаправленной русофобской политики киевских властей начиная с 2014 года", - сказала Захарова на брифинге в пятницу.
Министерство иностранных дел Украины накануне сообщило о начале процедуры разрыва дипломатических отношений с РФ. МИД Украины также отозвал в Киев временного поверенного в делах Украины в РФ Василия Покотило для проведения консультаций и приступил к эвакуации украинского посольства в Москве.
24 февраля о разрыве дипломатических отношений между РФ и Украиной объявил украинский президент Владимир Зеленский.