ՌԴ-ն եւ Ուկրաինան 2024թ. բանակցություններ կսկսեն. ՆԱՏՕ նախկին գլխավոր հրամանատար
Խաղաղ բանակցությունների վարման հնարավորությունների պատուհան կարող է բացվել այս տարվա վերջին՝ պատերազմում ՌԴ եւ Ուկրաինայի հյուծման ֆոնին։ Այսպիսի կարծիք է հայտնել Եվրոպայում ՆԱՏՕ ուժերի նախկին գլխավոր հրամանատար Ջեյմս Ստավրիդիսը WABC 770 AM ռադիոկայանի հարցազրույցում, տեղեկացրել է «Немецкая волна»-ն։
«Կարծում եմ, որ տարեվերջին, գուցե ԱՄՆ-ում ընտրություններից հետո, մենք պոտենցիալ բանակցությունների պահ կունենանք։ Թե՛ Ռուսաստանը, թե՛ Ուկրաինան դժվարություններ ունեն եւ օգնություն են ստանում երրորդ երկրներից, սակայն, հավանաբար, կհետաձգեն բանակցությունները»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ պատերազմը Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ կարող է ավարտվել, ինչպես կորեական պատերազմը, ինչը նշանակում է, որ Ռուսաստանը կվերահսկի Ուկրաինայի որոշակի մասը, Ղրիմը, ցամաքային կամուրջը Ռուսաստանում։
«Մյուս կողմից՝ ես ենթադրում եմ, որ Ուկրաինան կմտնի ՆԱՏՕ։ Ես կարծում եմ, որ այդ գործարքի ուրվագծերը, հավանաբար, ավելի կհստակեցվեն այն բանի հետ կապված, թե ինչպես կզարգանա այս տարին»,- ասել է նա։

Бывший главком НАТО: РФ и Украина начнут переговоры в 2024 году
Окно возможностей для ведения мирных переговоров может открыться в конце текущего года на фоне истощения РФ и Украины в войне. Такое мнение выразил бывший главнокомандующий силами НАТО в Европе Джеймс Ставридис в интервью радиостанции WABC 770 AM, передает Немецкая Волна.
«Думаю, что к концу года, возможно после выборов в США, у нас будет момент для потенциальных переговоров. И Россия, и Украина испытывают сложности и получают помощь от третьих сторон, однако, вероятно, будут откладывать переговоры», - сказал он.
По его словам, война между Россией и Украиной может закончиться, как корейская война, что означает, что Россия будет контролировать определенную часть Украины, Крым, сухопутный мост в Россию.
«С другой стороны, я предполагаю, что Украина вступит в НАТО. Я думаю, что контуры этой сделки, вероятно, станут более ясными по мере того, как будет развиваться этот год», - сказал он.