ՌԴ ԱԳՆ բարձրաստիճան աշխատակցին մահացած են գտել Թուրքիայի հյուրանոցի համարում. ԶԼՄ
ՌԴ ԱԳՆ համաեվրոպական համագործակցության դեպարտամենտի տնօրեն Նիկոլայ Կոբրինեցը վախճանվել է հոկտեմբերի 12-ին, 61 տարեկանում, տեղեկացրել է ՌԲԿ-ն՝ հղում կատարելով գերատեսչության մամուլի ծառայությանը։
«Կյանքից հեռացել է տաղանդավոր դիվանագետը, փորձառու ղեկավարն ու սրտակից ուսուցիչը, որն իր ողջ աշխատանքային կյանքը նվիրել է Հայրենիքի արտաքին քաղաքական շահերի պաշտպանությանը»,- նշվել է հաղորդագրությունում։
Թուրքական NTV հեռուստաալիքը տեղեկացրել է, որ Կոբրինեցին մահացած են գտել հյուրանոցի համարում, հյուրանոցը գտնվում է Ստամբուլի Թաքսիմ շրջասնում։
Նրա գործընկերները փորձել են զանգահարել դիվանագետին այն բանից հետո, երբ նա հանդիպման չի եկել։ Դրանից հետո հյուրանոցի աշխատակիցները մտել են Կոբրինեցի համար եւ գտել նրա դին։
Նախնական տվյալներով՝ դիվանագետը մահացել է սրտի նոպայից։ Դիվանագետի մարմինը տարվել է դիահերձարան՝ մահվան ստույգ պատճառը պարզելու համար։
Կոբրինեցը ծնվել էր 1961թ. դեկտեմբերի 21-ին Մոսկվայում։ 1984թ. ավարտել էր Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական իսնտիտուտը։

СМИ: Высокопоставленный сотрудник МИД РФ был найден мертвым в номере отеля в Турции
Директор департамента общеевропейского сотрудничества МИД России Николай Кобринец 12 октября умер в возрасте 61 года, сообщает РБК со ссылкой на пресс-службу ведомства.
«Ушел талантливый дипломат, опытный руководитель и отзывчивый наставник, посвятивший всю свою трудовую жизнь защите внешнеполитических интересов Родины», — говорится в сообщении.
Турецкий телеканал NTV передает, что Кобринец был найден мертвым в номере отеля, который находится в районе Таксим в Стамбуле.
Его коллеги попытались дозвониться до дипломата, после того, как тот не пришел на утреннюю встречу. После этого сотрудники гостиницы зашли в номер Кобринеца и нашли его тело.
По предварительным данным, дипломат умер от сердечного приступа. Тело дипломата доставили в морг для установления точной причины смерти.