Ռայիսին ընդգծել է  Իրանի եւ Ադրբեջանի սահմանին «Արաս» անցակետի կառուցումն արագացնելու անհրաժեշտությունը
Ռայիսին ընդգծել է Իրանի եւ Ադրբեջանի սահմանին «Արաս» անցակետի կառուցումն արագացնելու անհրաժեշտությունը
ԻԻՀ նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին ընդգծել է Իրանի եւ Ադրբեջանի սահմանին «Արաս» անցակետի կառուցումն արագացնելու անհրաժեշտությունը։
Կառավարության նիստի ժամանակ Ռայիսին նշել է, որ այդ նախագիծը կբարձրացնի տնտեսական եւ առեւտրային համագործակցության մակարդակը, փոխգործակցությունը եւ փոխանակումները երկու երկրների, ինչպես նաեւ տարածաշրջանի երկրների միջեւ։ «Տարածաշրջանային հարցերը պետք է լլուծվեն տարածաշրջանի երկրների երկխոսության միջոցով եւ առանց կողմնակի երկրների միջամտության»,- նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ անցած հանգստյան օրերին օկուպացված Զանգելանի շրջանի Աղբանդ գյուղում  տեղի է ունեցել Ադրբեջանից Իրան Արաքս գետի վրայով ավտոմեքենաների կամրջի հիմնարկեքի արարողությունը։ Տեղեկացվել է, որ կամրջի շինարարության հետ միասին կստեղծվի սահմանային եւ մաքսային ենթակառուցվածք։
Կողմերի կարծիքով՝ «ստեղծվող ենթակառուցվածքները կնպաստեն բեռնափոխադրումների ավելացմանը եւ կթեթեւացնեն մուտքն ու ելքը Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետություն»։

Раиси подчеркнул необходимость ускорения завершения строительства КПП «Арас» на границе Ирана и Азербайджана
Президент ИРИ Эбрагим Раиси подчеркнул необходимость ускорения завершения строительства КПП «Арас» на границе Ирана и Азербайджана.
В ходе заседания кабмина, Раиси отметил, что этот проект повысит уровень экономического и коммерческого сотрудничества, взаимодействие и обмены между двумя странами, а также странами региона. «Региональные вопросы должны решаться посредством диалога стран региона и без вмешательства посторонних», - отметил он.
Напомним, что в минувшие выходные в селе Агбанд оккупированного Зангеланского района состоялась церемония закладки фундамента автодорожного моста из Азербайджана в Иран через реку Аракс. Сообщается, что вместе со строительством моста будет создана пограничная и таможенная инфраструктура.
По мнению сторон, «создаваемая автомобильная и пригранично-таможенная инфраструктуры послужит увеличению грузоперевозок и облегчению въезда и выезда в Нахиджеванскую Автономную Республику».