Քըլըչդարօղլուն զիջել է Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդի տեղը
Թուրքիայի նախագահի նախկին թեկնածու Քեմալ Քըլըչդարօղլուն հեռացել է գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական ​​կուսակցության (ԺՀԿ) ղեկավարի պաշտոնից, գրում է Huriyet-ը։
Անկարայում  կուսակցության համագումարում կայացած ընտրություններում նա պարտվել է Օզգյուր Օզելին։
Առաջին փուլում Օզելը ստացել է պատվիրակների 682 ձայն, իսկ Քըլըչդարօղլուն՝ 664 ձայն։ Երկրորդ փուլի արդյունքներով՝ ԺՀԿ-ի նոր առաջնորդը ստացել է 812 ձայն, իսկ նրա մրցակից Քըլըչդարօղլուն՝ 536։
Քըլըչդարօղլուն 2010 թվականից ղեկավարում էր Թուրքիայի ամենահին կուսակցությունը, որը հիմնադրել է Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքը։
Քըլըչդարօղլուն գարնանը մասնակցել էր Թուրքիայի նախագահական ընտրություններին։ Առաջին փուլը կայացել էր մայիսի 14-ին, որի արդյունքում հանրապետության ներկայիս ղեկավար Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ու Քըլըչդարօղլուն անցել էին երկրորդ փուլ։ Մայիսի 28-ին տեղի էր ունեցել երկրորդ փուլը, որում Էրդողանը հավաքել էր 52,18 տոկոս, իսկ Քըլըչդարօղլուն՝ 47,82 տոկոս։

Кылычдароглу уступил место лидера главной оппозиционной партии Турции
Экс-кандидат в президенты Турции Кемаль Кылычдароглу уступил место лидера главной оппозиционной Народно-республиканской партии (НРП), пишет Huriyet.
На партийном съезде в Анкаре  он проиграл выборы Озгюру Озелю.
В первом туре Озель получил 682 голоса делегатов, а Кылычдароглу — 664 голоса. По итогам же второго тура новый лидер РНП получил 812 голосов, а его соперник Кылычдароглу — 536 голосов.
Кылычдароглу возглавлял старейшую турецкую партию, основанную Мустафой Кемалем Ататюрком, с 2010 года.
Кылычдароглу участвовал в выборах президента Турции весной. Первый тур прошел 14 мая, по его итогам во второй тур прошли действующий глава республики Реджеп Тайип  Эрдоган и Кылычдароглу. 28 мая прошел второй тур, в котором Эрдоган набрал 52,18%, а Кылычдароглу — 47,82%.