Պուտինը նշել է մարդկությանը սպառնացող հիմնական սպառնալիքները
Արհեստական ​​ինտելեկտի զարգացումը բազմաթիվ վտանգներ է ներկայացնում աշխարհի համար, ինչպես նաև գենետիկայի հետազոտությունները, որոնք կարող են հանգեցնել գերմարդկանց, մարդ-մարտիկների ստեղծմանը, ասել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Թակեր Կարլսոնին տված հարցազրույցում։ հրապարակված ամերիկացի լրագրողի կայքում։Հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Մարդկությունը բազմաթիվ սպառնալիքներ ունի՝ գենետիկայի ոլորտում հետազոտություններ, որոնք կարող են ստեղծել գերմարդ, հատուկ մարդ՝ մարդ-մարտիկ, մարդ-գիտնական, մարդ-մարզիկ»,- ասել է Պուտինը։
Նա հավելել է, որ «մարդկությունը, իհարկե, պետք է մտածի այն մասին, թե ինչ կլինի իր հետ՝ կապված գենետիկայի կամ արհեստական ​​ինտելեկտի այս վերջին հետազոտությունների և տեխնոլոգիաների զարգացման հետ»։

Путин назвал главные угрозы человечеству
Развитие искусственного интеллекта несет много угроз миру, также, как и исследования в генетике, которые могут привести к созданию сверх-людей, людей-воинов, людей-ученых, заявил президент России Владимир Путин в интервью Такеру Карлсону, которое опубликовано на сайте американского журналиста, передает РИА Новости.
«У человечества много угроз: исследования в области генетики, которые могут сверхчеловека создавать, специального человека – человека-воина, человека-учёного, человека-спортсмена», - сказал Путин.
Он добавил, что «человечество, конечно, думать должно по поводу того, что будет происходить с ним в связи с развитием этих новейших исследований и технологий в генетике либо в искусственном интеллекте».