Պուտինը Գազայում հիվանդանոցին հասցված հարվածն անվանել է ողբերգություն եւ հումանիտար աղետ
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Գազայում հիվանդանոցին հասցված հարվածն անվանել է ողբերգություն եւ հումանիտար աղետ, եւ ասել է, որ ակնկալում է, որ այն ազդանշան կհանդիսանա հակամարտությունն ավարտելու անհրաժեշտության մասին, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Հիվանդանոցին հարվածելը ողբերգություն է, ահավոր իրադարձություն։ Հարյուրավոր սպանվածներ եւ վիրավորներ, սա, իհարկե, աղետ է։ Հումանիտար բնույթի։ Եվ ես ակնկալում եմ, որ սա ազդանշան կլինի, որպեսզի այս հակամարտությունն ավարտվի որքան հնարավոր է շուտ։ Պետք է հասնել ինչ-որ շփումների եւ բանակցությունների»,- ասել է նա Չինաստանում, մամուլի ասուլիսում։
Նա նշել է, որ անկախ Պաղեստինի ստեղծումը պայմաններ կստեղծի երկարատեւ խաղաղության համար։
«Տարածաշրջանի հինգ ղեկավարների հետ զրույցից հետո տպավորությունն այն է, որ դրանք կարեւոր զրույցներ էին, ես ձեզ հիմա կասեմ գլխավորը, առանց մանրամասների։ Տպավորություն ստացա, որ ոչ ոք չի ցանկանում հակամարտության շարունակում»,- ասել է Պուտինը։ «Ահա, իմ կարծիքով, հիմնական խաղացողները. ինչ-որ մեկը հենց այնպես չի ուզում, ինչ-որ մեկը ինչ-որ բանից զգուշանում է, բայց ահա որպեսզի հակամարտությունը շարունակվի, վերածվի լայնածավալ պատերազմի՝ ոչ ոք, ըստ իս, չի ցանկանում»,- ավելացրել է ՌԴ նախագահը։

Путин назвал удар по больнице в Газе трагедией и гуманитарной катастрофой
Президент РФ Владимир Путин назвал удар по больнице в Газе трагедией и гуманитарной катастрофой и сказал, что рассчитывает, что она будет сигналом о необходимости заканчивать конфликт, передает РИА Новости.
«По госпиталю - трагедия, которая там произошла - это ужасные события. Сотни убитых и сотни раненых - это, конечно, катастрофа. В одном месте, тем более в месте гуманитарного характера. Вот и я очень рассчитываю на то, что это будет сигналом к тому, что нужно этот конфликт как можно быстрее заканчивать. Во всяком случае нужно сводить это дело к возможности начала каких-то контактов и переговоров», - сказал он на пресс-конференции по итогам визита в Китай.
Он отметил, что появление независимой Палестины создаст условия для длительного мира.
«Мое впечатление после разговора с пятью лидерами региона, это были важные своевременные разговоры, я вам сейчас скажу главное, без деталей. У меня создалось впечатление, что никто не хочет продолжения, развития конфликта и усугубления ситуации», - сказал Путин. «Вот на мой взгляд, основные игроки: кто-то по определению не хочет, кто-то что-то опасается, но вот готовности к тому, чтобы развивать конфликт, превращать его в крупномасштабную войну - у меня так сложилось впечатление, таких практически нет», - добавил президент РФ.