Պաղեստինցիներն ունեն ինքնիշխանության և պետականության իրավունք․ Ֆրանսիայի արտգործնախարար
Պաղեստինցիներն ունեն ինքնիշխանության և պետականության իրավունք, X-ի իր միկրոբլոգում գրել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ստեֆան Սեժուրնեն։
«Ֆրանսիան հավատարիմ կմնա այդ նպատակին հասնելու իր պարտավորություններին»,- նշել է Ֆրանսիայի արտգործնախարարը։
Ավելի վաղ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն հայտարարել էր, որ Իսրայելը կշարունակի պահպանել իր վերահսկողությունը Գազայի վրա նույնիսկ ռազմական գործողությունների ավարտից հետո, ինչը բացառում է պաղեստինյան պետության ստեղծումը։
Սա առաջացրել էր Միացյալ Նահանգների քննադատությունը, որը պաշտպանում է  երկու պետությունների՝ Իսրայելի և Պաղեստինի գոյակցության գաղափարը։

Глава МИД Франции: Палестинцы имеют право на суверенитет и государственность
Палестинцы имеют право на суверенитет и государственность, написал в своем микроблоге в Х глава МИД Франции Стефан Сежурне.
«Франция останется верна своим обязательствам по достижению этой цели», - отметил глава МИД Франции.
Ранее премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что Израиль продолжит сохранять свой контроль над Газой и после завершения военных действий, что исключает создание Палестинского государства.
Это вызвало критику США, которые выступили за идею сосуществования двух государств: Израиля и Палестины.