Նեթանյահուն և Բլինկենը Թել Ավիվում փակ հանդիպում են անցկացրել
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենին, ով այցով Թել Ավիվ է ժամանել մերձավորարևելյան շրջագայության շրջանակներում։ Այս մասին հայտնում է Իսրայելի կառավարության ղեկավարի գրասենյակը։
«Այս պահերին վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն փակ դռների հետևում հանդիպում է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի հետ Թել Ավիվի «Կիրիա» համալիրում», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Գրասենյակը հավելել է, որ իրենց զրույցի ավարտին «կկայանա ընդլայնված կազմով հանդիպում պատերազմի կաբինետի անդամների հետ», որում ընդգրկված են Իսրայելի կառավարության հիմնական նախարարները։
Բլինկենը նախկինում եղել է Սաուդյան Արաբիայում և Եգիպտոսում։ Ինչպես հաղորդել է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայությունը, հաջորդ մերձավորարևելյան շրջագայության ընթացքում պետքարտուղարը մտադիր է քննարկել անհապաղ հրադադարի շուրջ համաձայնության հասնելու ջանքերը՝ նախատեսելով ազատ արձակել մնացած պատանդներին, ավելացնելով Գազայի հատվածին մարդասիրական օգնության ծավալը: Սթրիփ, ինչպես նաև համակարգում հետկոնֆլիկտային շրջանում։

Нетаньяху и Блинкен проводят в Тель-Авиве встречу в закрытом формате
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху принял госсекретаря США Энтони Блинкена, прибывшего в Тель-Авив с визитом в рамках ближневосточного турне. Об этом сообщила канцелярия главы израильского правительства.
«В эти минуты проходит встреча за закрытыми дверями премьер-министра Биньямина Нетаньяху с госсекретарем США Энтони Блинкеном в комплексе «Кирия»  в Тель-Авиве», - говорится в сообщении.
В канцелярии добавили, что по завершении их разговора «состоится расширенная встреча с членами кабинета войны», в состав которого входят ключевые министры израильского правительства.
Ранее Блинкен посетил Саудовскую Аравию и Египет. Как сообщала пресс-служба Госдепартамента, в ходе очередного ближневосточного турне госсекретарь намерен обсудить усилия для достижения соглашения о немедленном прекращении огня, предусматривающего освобождение всех оставшихся заложников, увеличение объема гуманитарной помощи сектору Газа, а также координацию в постконфликтный период.