ՆԱՏՕ-ի կայքերը ենթարկվել են հաքերների գրոհի
ՆԱՏՕ-ի օնլայն-ռեսուրսները ենթարկվել են հաքերների գրոհին։ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ներկայացուցիչը dpa-ին ասել է, որ կիբեռփորձագետներն ակտիվորեն զբաղվում են միջադեպի հետաքննությամբ. միջադեպի հետեւանքով գրոհի են ենթարկվել մի քանի կայքեր։
Dpa-ի տվյալներով՝ ավելի վաղ Twitter-ում տեղեկություն էր հայտնվել, որ ռուսամետ կիբեռհանցագործները գրոհել են ՆԱՏՕ-ի Հատուկ գործողությունների ուժերի շտաբի (NSHQ) կայքը, ինչից հետո այն որոշ ժամանակ անհասանելի է դարձել։ Գրոհի մեջ, մասնավորապես, մեղադրել են «ռուսական Killnet հաքերների խմբավորմանը», տեղեկացրել է dpa-ն։ Այն կապում են Բունդեսթագի կայքի, Գերմանիայի ոստիկանության եւ կրիտիկական ենթակառուցվածքի օբյեկտների դեմ կիբեռգրոհների հետ։ Դաշինքում նշել են, որ իրենք մշտապես բախվում են հաքերային սպառնալիքների եւ լրջորեն են վերաբերվում կիբեռտարածքում անվտանգության ապահովման հարցին։
Ռուսամետ հաքերները մի շարք DDoS-գրոհներ են իրականացրել Գերմանիայի կառավարական կայքերի դեմ 2022թ. մայիսին։ Գրոհի են ենթարկվել, մասնավորապես պաշտպանության նախարարության, Բունդեսթագի, դաշնային ոստիկանության եւ դաշնային երկրամասերի ոստիկանական մի շարք ծառայությունների պորտալները։ Բացի այդ, ժամանակավորապես անհասանելի էր դարձել կանցլեր Օլաֆ Շոլցի կայքը։

Сайты НАТО подверглись хакерской атаке
Онлайн-ресурсы НАТО подверглись хакерской атаке. Представительница Североатлантического альянса подтвердила dpa, что его киберэксперты активно занимаются расследованием инцидента, который затронул несколько сайтов.
По данным dpa, ранее в Twitter появилась информация, что пророссийские киберпреступники атаковали сайт Штаба сил специальных операций НАТО (NSHQ), после чего он некоторое время был недоступен. В атаке обвинили, в частности, «российскую хакерскую группировку Killnet», передало dpa. Ее связывают с кибернападениями на сайты бундестага, полиции и объектов критической инфраструктуры в Германии. В альянсе указали, что он постоянно сталкивается с хакерскими угрозами и очень серьезно относится к вопросу обеспечения безопасности в киберпространстве.
Пророссийские хакеры совершили ряд DDoS-атак на правительственные сайты Германии в мае 2022 года. Нападению подверглись, в частности, порталы министерства обороны, бундестага, федеральной полиции и ряда полицейских служб федеральных земель. Кроме того, был временно недоступен сайт канцлера Олафа Шольца.