Մոսկվայում Պուտինի երդմնակալության օրը կուժեղացնեն ՀՕՊ-ը եւ կտեղադրեն դրոնների գերհզոր «խլացնողներ»
Ռուսաստանի իշխանությունները կուժեղացնեն անվտանգության միջոցները Վլադիմիր Պուտինի երդմնակալությունից առաջ, որը պետք է տեղի ունենա մայիսի 7-ին։ Դրա համար ենթադրվում է Մոսկվա բերել լրացուցիչ հակաօդային պաշտպանության միջոցներ, իսկ մայրաքաղաքի կենտրոնում կտեղադրվեն գերհզոր ռադիոէլեկտրոնային պայքարի միջոցներ՝ անօդաչուների «խլացման» համար, «ВЧК-ОГПУ» Թեեգրամ-ալիքին ասել են իրազեկ աղբյուրները։
Նրանց խոսքով՝ ոստիկաններին պարտավորեցրել են «ստուգել» հատուկ մայրուղիների եւ մարդկանց զանգվածային կուտակումների վայրերի մոտ գտնվող բոլոր բնակելի տները։ Տրանսպորտային ենթակառուցվածքի աշխատակիցներին տեղեկացրել են երդմնակալության նախօրեին իրականացվելիք միջոցների մասին։
Միաժամանակ, կապի մեջ մնացած «Վագներ» ՄՌԿ վարձկաններին կուրատորների միջոցով տեղեկացրել են, որ իրենք պետք է մայիսի 7-ին դուրս չգան տներից։ Նրանց խստորեն արգելել են հայտնվել հանրային վայրերում, այդ թվում կամուֆլյաժով, մեծ խմբերով, շեւրոններով եւ պարգեւներով, նշել են թելեգրամ-ալիքի զրուցակիցները։
Երդմնակալության օրը Պետդումայի պատգամավորներին, Դաշնության խորհրդի անդամներին եւ սահմանադրական դատավորներին առաջարկվում է Կրեմլի պալատ հասցնել խմբերով, ավտոբուսներով, այն նույն սխեմայով, ինչն օգտագործվել է նախկինում։
Պատգամավորներին նախազգուշացրել են, որ ներկա գտնվելը պարտադիր է, իսկ մուտքն իրականացվելու է ցուցակներով. պետք է ունենալ վկայական, անձնագիր եւ  COVID-19-ի թեստ էլեկտրոնային կամ թղթային ձեւով։ Պատգամավորներին ավտոբուսներով ուղարկելուց առաջ կզննեն Պահպանության դաշնային ծառայության աշխատակիցները։ Նրանցից լրացուցիչ կորոնավիրուսի էքսպրես-թեստ կվերցնեն։
Գլխավոր ինտրիգն առայժմ  մնում է օտարերկրյա պատվավոր հյուրերի ցուցակը, որը ամեն անգամ ավելի է փոքրանում, նշում են աղբյուրները;
Մինչ այդ Կրեմլում հայտնել էին, որ Պուտինի երդմնակալության արարողությունը տեղի է ունենալու արարողակարգի համապատասխան, բայց «որոշակի նրբություններով», որոնց մասին հանրությանը կտեղեկացվի ավելի ուշ։ Այս երդմնակալությունը կլինի հինգերորդը Պուտինի համար, որը նախագահական պաշտոնը զբաղեցրել է 2000թ.՝ դառնալով ՌԴ առաջին նախագահ Բորիս Ելցինի հաջորդը։

В Москве усилят ПВО и установят сверхмощные «глушилки» для дронов в день инаугурации Путина
Российские власти усилят меры безопасности перед инаугурацией Владимира Путина, которая должна пройти 7 мая. Для этого к Москве предполагается стянуть дополнительные системы противовоздушной обороны (ПВО), а в центре столицы установить сверхмощные средства радиоэлектронной борьбы (РЭБ) для подавления беспилотников, рассказали телеграм-каналу «ВЧК-ОГПУ» осведомленные источники.
Также, по их словам, полицейских обязали «отработать» все жилые дома, расположенные вблизи от спецтрасс и мест массового скопления людей. Сотрудников транспортной инфраструктуры, в свою очередь, поставили в известность об усилении накануне инаугурации.
Одновременно с этим всем оставшимся на связи наемникам из ЧВК «Вагнер» через кураторов сообщили, что они не должны 7 мая выходить из дома. Им строго-настрого запретили появляться в публичных местах, в том числе большими компаниями, в камуфляже, с шевронами и наградами, говорят собеседники «ВЧК-ОГПУ».
В сам день инаугурации депутатов Госдумы, членов Совета Федерации и конституционных судей предполагается доставлять до Кремлевского дворца группами на автобусах по той же схеме, которая использовалась раньше.
Депутатов предупредили, что явка обязательна, а вход будет осуществляться по спискам: при себе необходимо иметь удостоверение, паспорт и тест на COVID-19 в электронном или бумажном виде. При этом, как утверждают собеседники телеграм-канала, депутатов перед отправкой на автобусах будут досматривать сотрудники ФСО. Также у них возьмут дополнительный экспресс-тест на коронавирус.
Главной интригой пока остается список зарубежных почетных гостей, который с каждым разом становится все меньше, отмечают источники.
Ранее в Кремле заявляли, что церемония инаугурации Путина пройдет в соответствии с протоколом, но с «определенными нюансами», о которых общественность проинформируют позднее. Эта инаугурация станет пятой для Путина, который занял президентский пост в 2000 году, став преемником первого президента РФ Бориса Ельцины.