Մոսկվայի դատարանը մեղավոր է ճանաչել «Տագանսկայա» հանցախմբի պարագլխին՝ Դեդ Հասանի սպանության հանցակցության մեջ
Մոսկվայի քաղաքային դատարանի երդվյալ ատենակալները մեղադրական դատավճիռ են կայացրել Իգոր Ժիրնոկլեևի գլխավորած «Տագանսկայա» կազմակերպված հանցավոր խմբավորման 10 նախկին անդամների նկատմամբ։ Կազմակերպված հանցախմբի ենթադրյալ առաջնորդը մեղավոր է ճանաչվել նաև քրեական հեղինակություն Դեդ Հասանի (Ասլան Ուսոյան) սպանությանը օժանդակելու մեջ, գրում է «Коммерсантъ»-ը։
Բացի Ժիրնոկլեևից, գործին առնչվում են նաև Օլեգ Ռուսանովը, Բորիս Տրետյակը, Դմիտրի Յուխնևիչը, Իգոր Բալաշովը, Գենադի Լուկյանովը, Սերգեյ Շչերբակովը, Գերման Գրիշինը, Սերգեյ Շչուկարյովը, Մարատ Յանբուխտինը և Գրիգորի Ռաբինովիչը (նա մահացել է 2024-ի հունիսին, սակայն նրա հարազատները դեմ են եղել գործին փակելուն):
Կախված կազմակերպված հանցավոր խմբում իրենց դերից՝ նրանք մեղավոր են ճանաչվում զինված խմբավորման և հանցավոր համայնքի ստեղծման և մասնակցության, սպանության, առևանգման, գողության, կողոպուտի, շորթման և զենքի ապօրինի շրջանառության մեջ (ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 209-րդ հոդվածի 2-րդ մաս, ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 210-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «գ.» ենթակետ, ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 105-րդ հոդվածի «ա» ենթակետ, ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 126-րդ հոդվածի 3-րդ մասի «ա», «բ» ենթակետեր, 163-րդ հոդվածի 3-րդ մաս, ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 16-րդ հոդվածի 3-րդ մասի «ա, բ» ենթակետեր, 16-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ա» ենթակետեր, ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 159.2-րդ հոդվածի 4-րդ մաս, ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 222-րդ հոդվածի 3-րդ մաս, ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 222.1-րդ հոդվածի 3-րդ մաս, ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 3-րդ մաս:
Ըստ քննիչների՝ կազմակերպված հանցավոր խումբը ստեղծվել է 90-ականների սկզբին և գործել է հիմնականում Մոսկվայի տարածաշրջանում։ Ենթադրվում է, որ Ժիրնոկլեևի և Ռաբինովիչի ղեկավարությամբ մի քանի սպանություններ են կատարվել, ներառյալ՝ «Ռոսպիշեպրոմ» ԲԲԸ տնօրեն Վալերի Ժուրավլևի և «Մոսկվա» հանրախանութի փաստաբան Անդրեյ Բրալյուկի սպանությունը։ Ամենաաղմկահարույց հանցագործությունը, որին մեղադրել են Տագանսկին, 2017 թվականին փաստաբան Նատալյա Վավիլինայի սպանությունն էր։

Суд в Москве признал лидера Таганской ОПГ виновным  в пособничестве в убийстве Деда Хасана
Коллегия присяжных в Мосгорсуде вынесла обвинительный вердикт в отношении 10 бывших участников Таганской ОПГ во главе с Игорем Жирноклеевым. Предполагаемого лидера ОПГ также признали виновным в пособничестве в убийстве криминального авторитета Деда Хасана (Аслана Усояна), сообщает «Коммерсантъ».
По делу помимо Жирноклеева проходят Олег Русанов, Борис Третьяк, Дмитрий Юхневич, Игорь Балашов, Генадий Лукьянов, Сергей Щербаков, Герман Гришин, Сергей Щукарев, Марат Янбухтин и Григорий Рабинович (умер в июне 2024 года, но родственники возражали против прекращения дела). В зависимости от роли в ОПГ они признаны виновными в создании и участии в вооруженной банде и преступном сообществе, убийстве, похищениях, краже, грабеже, вымогательстве и незаконном обороте оружия (ч. 2 ст. 209 УК РФ, ч. 2 ст. 210 УК РФ, пп. «а, в, д, ж, з» ч. 2 ст. 105 УК РФ, п. «а» ч. 3 ст. 126 УК РФ, пп. «а, б» ч. 3 ст. 163 УК РФ, пп. «а, б» ч. 3 ст. 161 УК РФ, п. «а» ч. 4 ст. 158 УК РФ, ч. 4 ст. 159.2 УК РФ, ч. 3 ст. 222 УК РФ, ч. 3 ст. 222.1 УК РФ, ч. 3 ст. 223 УК РФ и ч. 3 ст. 223.1 УК РФ).
По версии следствия, ОПГ была создана в начале 90-х и действовала преимущественно на территории московского региона. Утверждается, что под руководством Жирноклеева и Рабиновича было совершено несколько убийств, в том числе директора ОАО «Роспищепром» Валерия Журавлева и юриста универмага «Москва» Андрея Бралюка. Самым громким преступлением, инкриминированным «таганским», стало убийство адвоката Натальи Вавилиной в 2017 году.