Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ օդային հարվածները պատասխանի միայն սկիզբն են․ Սալիվան
ԱՄՆ-ի ավիահարվածները Մերձավոր Արևելքում Հորդանանի ռազմաբազայում երեք ամերիկացի զինվորների մահվան առիթով Վաշինգտոնի պատասխանի սկիզբն են, ոչ թե վերջը, CBS-ին տված հարցազրույցում ասել է ԱՄՆ նախագահի  ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ջեյք Սալիվանը:
Ըստ նրա, «կձեռնարկվեն հավելյալ քայլեր, որոշները տեսանելի, մյուսները, թերևս, անտեսանելի», որպեսզի հստակ ազդանշան ուղարկվի, որ երբ ամերիկացիներ  են զոհվում «մենք կպատասխանենք, վճռականորեն կպատասխանենք և հետևողականորեն կարձագանքենք»:
Միաժամանակ ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնականը համոզվածություն է հայտնել, որ  Վաշինգտոնի հակառակորդ խմբավորումների թիկունքում կանգնած է Իրանը, որն, ըստ Սալիվանի, վարժեցնում, ֆինանսավորում և զինում է այդ խմբավորումներին։
Նա նաև մեկնաբանել է հեռուստաալիքի հարցը Իրաքի և Սիրիայի տարածքների վրա ամերիկյան հարձակումների հետևանքով,  այդ թվում՝ խաղաղ բնակչության շրջանում, զոհերի մասին՝ ասելով, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը մի քանի ամիս առաջ էր ասել, որ Վաշինգտոնը կպատասխանի ամերիկացիների վրա հարձակումներին։
«Երկրորդ, այն թիրախները, որոնք մենք խոցել ենք, մենք համոզված ենք, որ դրանք եղել են իրական ռազմական թիրախներ։ Դրանք զինամթերքի պահեստներ ու հրամանատարա-կառավարման կենտրոններ էին։ Դրանք գործիքներ էին, որոնք Իրանի կողմից աջակցվող շիա զինյալ խմբավորումներն օգտագործում էին ամերիկյան ուժերի վրա հարձակվելու համար: Պետք է նայել կորուստներին, ով է կոնկրետ սպանվել։ Այս առավոտ  ոչինչ չունեմ հրապարակայնորեն ասելու այս առիթով: Բայց մենք կշարունակենք տալ մեր գնահատականները»,- ասել է Սալիվանը։

Салливан: Авиаудары США на Ближнем Востоке были лишь началом ответа
Авиаудары США на Ближнем Востоке были началом, а не концом ответа Вашингтона на гибель трех американских солдат на военной базе в Иордании,  заявил в интервью CBS помощник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан.
По его словам, «будут предприняты дополнительные шаги, некоторые видимые, некоторые, возможно, невидимые» с целью послать четкий сигнал, что когда гибнут американцы, «мы ответим, ответим решительно и будем реагировать последовательно».
При этом помощник президента США по нацбезопасности выразил уверенность в том, что за противостоящими Вашингтону группами стоит Иран, который, по мнению Салливана, обучает, финансирует и вооружает эти группировки.
Он также прокомментировал вопрос телеканала о жертвах, в том числе среди мирного населения в результате американских атак по территориям Ирака и Сирии, заявив, что президент США Джо Байден еще несколько месяцев назад начал говорить о том, что Вашингтон ответит на нападения на американцев.
«Во-вторых, цели, которые мы поразили, мы убеждены, что они были действительными военными целями. Это были склады боеприпасов и центры командования и контроля. Они были инструментами, которые шиитские ополченческие группировки, поддерживаемые Ираном, использовали для нападения на американские силы. Мы смотрим на потери, кто именно был убит. Мне нечего сообщить вам сегодня утром публично по этому поводу. Но мы продолжим делать наши оценки», - сказал Салливан.