Թուրքիան պատերազմ է հայտարարում Իսրայելին․ Էրդողանը հայտարարել է, որ կաջակցի Երուսաղեմին նույն վճռականությամբ, ինչպես աջակցում էր Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղում
Թուրքիան սկսում է աջակցել Երուսաղեմին նույն վճռականությամբ, ինչպես աջակցում էր Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղում։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, փոխանցում է Ria.ru-ն։
"Մենք զայրացած ենք Իսրայելի ահաբեկչական պետության ճնշումից։ Իսրայելը անցել է բոլոր սահմանները։ Ինչպես մենք վճռականորեն պաշտպանում էինք Ադրբեջանին, այսօր մենք նույն զգացումով ենք ձեռնամուխ լինում Պաղեստինյան քաղաքներում եւ Երուսաղեմում ճնշումների դեմ գործողություններին։ Նույն վճռականությամբ, որով մենք պաշտպանում էինք մեր սիրիական սահմանը",-ասել Է Էրդողանը Ուրազ-Բայրամի մեկնարկի հետ կապված հեռուստաուղերձում։
Էրդողանը հայտարարել է, որ բանակցություններ է վարել 19 երկրների նախագահների եւ կառավարությունների ղեկավարների հետ ՝ գազի իրադրության շուրջ։

Турция приступает к поддержке Иерусалима с той же решительностью, с какой поддерживала Азербайджан в Карабахе
Турция приступает к поддержке Иерусалима с той же решительностью, какой она поддерживала Азербайджан в Нагорном Карабахе, заявил президент Турции Тайип Эрдоган в пятницу.
"Мы разгневаны гнетом террористического государства Израиль. Израиль перешел все границы. Как мы решительно поддерживали борьбу Азербайджана за освобождение своих земель от оккупации, сегодня мы с тем же чувством приступаем к действиям против угнетения в палестинских городах и Иерусалиме. С той же решительностью, с какой мы защищали нашу сирийскую границу", - сказал Эрдоган в телеобращении в связи с началом Ураза-байрама.
По его словам, он провел переговоры с президентами и главами правительств 19 стран по ситуации в Газе.