Մենք պետք է պատասխանատվության ենթարկենք Ադրբեջանին իր ագրեսիայի համար․ ԱՄՆ կոնգրեսական
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման նպատակը մեկն է՝ կյանքն անհնար դարձնելու համար պայմաններ ստեղծելու եղանակով ստիպել Արցախի էթնիկ հայերին հեռանալ իրենց հայրենիքից։  ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցի առիթով կազմակերպված միջոցառման ժամանակ այս մասին ասել է ԱՄՆ կոնգրեսական Քեթի Փորթերը։
«Մեր պատասխանը դրան նույնպես պետք է հստակ լինի։ Մենք պետք է Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկենք իր ագրեսիայի համար։ Մենք նաև պետք է ճնշում գործադրենք, որպեսզի Բայդենի ադմինիստրացիան պրոակտիվ լինի և քայլեր ձեռնարկի այս շրջափակումը վերացնելու համար։ Ամերիկացի հարկատուները չպետք է հովանավորեն Ադրբեջանի թշնամանքը հայ ժողովրդի դեմ։ Այնքան ժամանակ, որքան շարունակվելու է ագրեսիան, Ադրբեջանը չպետք է ստանա որևէ ռազմական աջակցություն»,- նշել է Փերին։
Ադրբեջանը 2022 թվականի դեկտեմբերից արգելափակել է Լաչինի միջանցքը, որն Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն է։ Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակումը շարունակվում է մինչ օրս՝ չնայած Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը, որ Ադրբեջանը պարտավոր է դադարեցնել միջանցքի արգելափակումը և ապահովել միջանցքով տրանսպորտային միջոցների և մարդկանց ազատ տեղաշարժը։

Мы должны призвать Азербайджан к ответу за его агрессию: Конгрессмен США
Цель блокирования Азербайджаном Лачинского коридора – заставить этнических армян Арцаха покинуть свою родину, создав условия, делающие жизнь невозможной.Օб этом заявила конгрессмен США Кэти Портер в ходе мероприятия, организованного в Конгрессе США по случаю 108-й годовщины Геноцида армян.
«Наш ответ на это также должен быть четким. Мы должны призвать Азербайджан к ответу за его агрессию. Нам также необходимо оказать давление на администрацию Байдена, чтобы она проявила инициативу и предприняла шаги для снятия этой блокады. Американские налогоплательщики не должны спонсировать враждебность Азербайджана по отношению к армянскому народу. Пока продолжается агрессия, Азербайджан не должен получать никакой военной поддержки", - сказала Портер.
С декабря 2022 года Азербайджан заблокировал Лачинский коридор, который является единственной дорогой, соединяющей Арцах с Арменией. Блокада Арцаха со стороны Азербайджана продолжается и по сей день, несмотря на решение Международного суда ООН о том, что Азербайджан обязан прекратить блокирование коридора и обеспечить свободное движение транспортных средств и людей по коридору.