Հայաստանում ձերբակալել են Ռուսաստանում հետախուզման մեջ հայտարարված մաթեմատիկոս Միխայիլ Վերբիցկիին. ԶԼՄ
Բլոգեր և մաթեմատիկոս Միխայիլ Վերբիցկիին ձերբակալել են Երևանի օդանավակայանում։ Այդ մասին հայտնում են «Известия»-ն ՝ հղում անելով Հայաստանի ոստիկանությանը։
Իրավապահ մարմիններում հրատարակությանը ճշտել են, որ այժմ Վերբիցկին գտնվում է «Զվարթնոց» օդանավակայանի ձերբակալվածների համար նախատեսված սենյակում՝ կալանքի տակ։
2024 թվականի նոյեմբերին Միխայիլ Վերբիցկիի դեմ հարուցվել է քրեական գործ ահաբեկչության կոչերի վերաբերյալ (ՔՕ 205.2 հոդվածի 2-րդ մաս)։
2025 թվականի հունվարին Ռոսֆինմոնիթորինգը մաթեմատիկոսին ներառել է ահաբեկիչների և ծայրահեղականների ցանկում։ Նույն ժամանակ ՌԴ ՆԳՆ-ն նրան հայտարարել էր հետախուզման մեջ, հայտնել էր ՏԱՍՍ-ը։
Ինչպես փոխանցում է «Коммерсантъ»-ը, Վերբիցկին դասավանդել է Մոսկվայի, Գլազգոյի, Բրյուսելի և Տոկիոյի համալսարաններում։ 1998 թվականին մաթեմատիկոս Դմիտրի Կալեդինի հետ միասին հիմնել է UR-REALIST երաժշտական լեյբլը։ Նրանց կողմից թողարկվել է ավելի քան 40 ալբոմ, այդ թվում՝ «Гражданская оборона» խմբի։ 2001–2005 թվականներին վարել է հայտնի բլոգ LiveJournal-ում և հանդես եկել ինտերնետում գրաքննության դեմ։

СМИ: В Армении задержали объявленного в России в розыск математика Михаила Вербицкого
Блогера и математика Михаила Вербицкого задержали в аэропорту Еревана. Об этом сообщают «Известия» со ссылкой на полицию Армении.
В правоохранительных органах изданию уточнили, что сейчас Вербицкий находится под стражей в комнате для задержанных в аэропорту Звартноц.
В ноябре 2024 года против Михаила Вербицкого возбудили уголовное дело о призывах к терроризму (ч. 2 ст. 205.2 УК).
В январе 2025 года Росфинмониторинг внес математика в перечень террористов и экстремистов. Тогда же МВД России объявило его в розыск, сообщал ТАСС.
Как передает «Коммерсантъ», Вербицкий преподавал в университетах Москвы, Глазго, Брюсселя и Токио. В 1998-м вместе с математиком Дмитрием Калединым основал музыкальный лейбл UR-REALIST. Им было издано более 40 альбомов, в том числе группы «Гражданская оборона». В 2001–2005 годах вел популярный блог в LiveJournal и выступал против цензуры в интернете.