ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել անմիջապես դադարեցնել մարտերը Ղարաբաղում
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը կոչ է անում Երեւանին եւ Բաքվին անհապաղ դադարեցնել մարտերը, նվազեցնել լարվածությունը եւ վերադառնալ բանակցություններին, ասվում է կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկի մեկնաբանության մեջ, հայտնում է «Ռիա Նովոստին»։
«Գլխավոր քարտուղարը խիստ մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում շփման գծի երկայնքով ռազմական գործողությունների նոր վերսկսմամբ ։ Նա դատապարտում է ուժի կիրառումը և ցավում քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի և կորուստների համար», - ասված է մեկնաբանության մեջ ։
Նրա խոսքով, գլխավոր քարտուղարն իր լիակատար աջակցությունն է հայտնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կարեւոր դերին եւ կողմերին կոչ է անում սերտորեն աշխատել նրանց հետ ՝ առանց նախապայմանների երկխոսությունը շուտափույթ վերսկսելու համար:

Генсек ООН призвал немедленно прекратить бои в Карабахе
Генсек ООН Антониу Гутерреш призывает Ереван и Баку немедленно прекратить бои, снизить напряженность и вернуться к переговорам, говорится в комментарии официального представителя генерального секретаря Организации Стефана Дюжаррика.
"Генеральный секретарь крайне обеспокоен новым возобновлением боевых действий вдоль линии соприкосновения в зоне нагорно-карабахского конфликта. Он осуждает применение силы и сожалеет о гибели людей и потерях среди гражданского населения", - сказано в комментарии, сообщил ria.ru.
Также Генсек ООН Антониу Гутерреш свяжется с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном в связи с последней эскалацией в зоне Нагорного Карабаха.
По его словам, генеральный секретарь заявляет о своей полной поддержке важной роли сопредседателей Минской группы ОБСЕ и настоятельно призывает стороны работать в тесном контакте с ними для скорейшего возобновления диалога без предварительных условий.