ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը հերթական արտակարգ նիստը կանցկացնի Գազայում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը երկուշաբթի արտահերթ նիստ կանցկացնի Գազայի հատված Իսրայելի ցամաքային ներխուժման կապակցությամբ, CNN-ին հաստատել են դիվանագիտական ​​աղբյուրները։
Արաբական Միացյալ Էմիրությունները կփորձեն հսնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի պարտադիր բանաձեւի ընդունման, որը կոչ է անում «անհապաղ հումանիտար դադար» սահմանել:
ՄԱԿ ԱԽ արտակարգ նիստը տեղի կունենա այն բանից հետո, երբ ուրբաթ 120 երկրներ քվեարկել են Հորդանանի կողմից ներկայացված ՄԱԿ-ի բանաձևի օգտին, որը կոչ է անում Գազայի հատվածում «կայուն մարդասիրական զինադադար» հաստատել: ԱՄՆ-ն այն 14 երկրներից մեկն էր, որոնք դեմ են քվեարկել բանաձեւին, 45 երկիր ձեռնպահ է մնացել:
Աղբյուրները նշում են, որ Անվտանգության խորհրդի բանաձեւի տեքստի նախագիծը կոչ է անում «անհապաղ մարդասիրական զինադադար» հաստատել:
Հիշեցնենք, որ այս ամսվա սկզբին Միացյալ Նահանգները վետո է դրել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևի նախագծի վրա, որը կոչ էր անում հումանիտար դադար հաստատել:

СБ ООН проведет очередное экстренное заседание по ситуации в Газе
Совет Безопасности ООН проведет в понедельник экстренное заседание по поводу наземного вторжения Израиля в сектор Газа, подтвердили CNN дипломатические источники.
Объединенные Арабские Эмираты будут добиваться от членов Совета Безопасности ООН принятия обязательной резолюции о «немедленной гуманитарной паузе» в боевых действиях.
Экстренная встреча СБ ООН состоится после того, как 120 стран проголосовали в пятницу за резолюцию Организации Объединенных Наций, представленную Иорданией, которая призывает к «устойчивому гуманитарному перемирию» в секторе Газа. Соединенные Штаты были одной из 14 стран, проголосовавших против резолюции, при этом 45 стран воздержались.
Источники сообщили, что проект текста резолюции Совета Безопасности призывает к «немедленному гуманитарному перемирию» и дальнейшим «гуманитарным паузам».
Ранее в этом месяце Соединенные Штаты наложили вето на проект резолюции СБ ООН, призывающий к гуманитарной паузе.