ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը չի ընդունել Մերձավոր Արեւելքի վերաբերյալ Ռուսաստանի բանաձեւի նախագիծը
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը չի ընդունել պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության վերաբերյալ ռուսական բանաձեւի նախագիծը։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 15 անդամներից փաստաթղթին կողմ է քվեարկել 4, դեմ՝ 2 (Մեծ Բրիտանիա և ԱՄՆ), 9-ը ձեռնպահ են մնացել։ Բանաձևը համարվում է ընդունված, եթե կողմ քվեարկեն խորհրդի 9 անդամներ և ոչ մի պետություն դրա վրա վետո չդնի։ Սա արդեն երկրորդ ռուսական բանաձեւի նախագիծն է, այն ներառում է ինչպես բրազիլական, այնպես էլ ամերիկյան փաստաթղթերի տարրեր, այդ թվում՝ բրազիլական տարբերակում առաջարկված ռուսական խմբագրումներ։
Տեքստը, մասնավորապես, դատապարտում է արմատական պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման հարձակումները Իսրայելի վրա, կոչ է անում անհապաղ հրադադարի, հումանիտար միջանցքների ստեղծման, բոլոր պատանդների ազատ արձակման, ինչպես նաև առաջարկվում է չեղարկել Իսրայելի հրամանը՝ տարհանելու բնակիչներին Գազայի հատվածից հարավ։
Ավելի վաղ ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի Դաշնության մշտական ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան ասել էր, որ Մոսկվան պատճառ չի տեսնում, որ Անվտանգության խորհրդի անդամները չկարողանան «կանաչ լույս վառել» ռուսական նախագծի վրա։

СБ ООН не принял проект резолюции России по Ближнему Востоку
Из 15 членов СБ ООН за документ проголосовали 4 страны, против - 2 (Великобритания и США), воздержались 9. Резолюция считается принятой, если за нее поданы голоса девяти членов совета и ни одно государство не наложило вето. Это уже второй российский проект резолюции, он вобрал в себя элементы как бразильского, так и американского документов, включая поправки РФ, предложенные к варианту Бразилии.
В тексте, в частности, осуждаются атаки радикального палестинского движения ХАМАС на Израиль, содержатся призывы к немедленному прекращению огня, созданию гуманитарных коридоров, освобождению всех заложников, а также включено предложение отменить приказ Израиля об эвакуации жителей сектора Газа на юг анклава.
Ранее постоянный представитель РФ при ООН Василий Небензя заявил, что Москва не видит причин, по которым члены Совбеза не смогут дать российскому проекту зеленый свет.