ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն չի ընդունել պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության վերաբերյալ ռուսական բանաձեւի նախագիծը
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը չի ընդունել ռուսական բանաձեւի նախագիծը, որը կոչ է անում անհապաղ զինադադար հաստատել պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության գոտում, գրում է «ՌԻԱ նովոստին»:
Փաստաթղթում ասվում էր, որ «ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը կոչ է անում անհապաղ, կայուն և ամբողջովին հարգված մարդասիրական հրադադարի»: Բանաձեւը չի ստացել անհրաժեշտ 9 կողմ ձայնը։ Բանաձեւին կողմ է քվեարկել 5 երկիր, դեմ՝ 4, ձեռնպահ՝ 6։
Նախագիծը խստորեն դատապարտում է բռնությունն ու ռազմական գործողությունները խաղաղ բնակչության դեմ, ինչպես նաև «բոլոր ահաբեկչական գործողությունները»:
Փաստաթղթի համաձայն՝ խորհուրդը նաև կոչ է արել ազատ արձակել բոլոր պատանդներին։
Տեքստը հումանիտար օգնության անխոչընդոտ տրամադրման և բաշխման և խաղաղ բնակիչների տարհանման համար պայմաններ ստեղծելու կոչ էր պարունակում։

СБ ООН не принял проект российской резолюции по палестино-израильскому конфликту
Совет безопасности ООН не принял проект российской резолюции с призывом к немедленному прекращению огня в зоне палестино-израильского конфликта, передает РИА Новости.
В документе говорилось, что «СБ ООН призывает к немедленному, устойчивому и полностью соблюдаемому гуманитарному прекращению огня». Резолюция не набрала необходимых 9 голосов "за". За резолюцию голосовали 5 стран, 4 были против, 6 воздержались.
Проект строго осуждал насилие и боевые действия в отношении мирных граждан, а также «все акты терроризма».
Согласно документу, Совет призывал также к безопасному освобождению всех заложников.
В тексте содержался призыв к беспрепятственному обеспечению и распространению гуманитарной помощи, созданию условий для эвакуации гражданских лиц.