Լուկաշենկոյի և Պուտինի հարաբերությունները «եզակի» են․ Պեսկով
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը Բելառուսի և Ռուսաստանի նախագահներ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի և Վլադիմիր Պուտինի հարաբերություններն անվանել է «եզակի» և նշել, որ նրանք միմյանց այնպես են հասկանում, ինչպես ոչ ոք։
«Ալեքսանդր Լուկաշենկոն յուրահատուկ հարաբերություններ ունի ՌԴ նախագահի հետ»,- ասել է նա բելառուսական հեռուստաալիքներից մեկին տված հարցազրույցում, գրում է «Ինտերֆաքս»-ը։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի և Բելառուսի նախագահները բանակցությունների ընթացքում կարող են նաև շատ կոշտ լինել։
«Հավատացեք ինձ, նրանք երբեմն միմյանց ոչ լրիվ անձնական բաներ են ասում և շատ կոշտ: Որովհետև, ի վերջո, կան Բելառուսի և Ռուսաստանի շահերը»,-ասել է Պեսկովը և հավելել․ «Երկու նախագահներն էլ շատ կոշտ են՝ իրենց երկրների շահերը պաշտպանելիս»։

Песков назвал "уникальными" отношения Путина и Лукашенко
Пресс-секретарь главы российского государства Дмитрий Песков назвал отношения президентов Белоруссии и России Александра Лукашенко и Владимира Путина уникальными и отметил, что они, как никто, понимают друг друга.
"Александр Григорьевич (Лукашенко - ИФ) находится в абсолютно уникальных отношениях с нашим президентом. У них действительно, уникальные отношения", - сказал он в интервью белорусскому телеканалу "Беларусь 1". Фрагмент интервью был показан в субботу.
По его словам, президенты РФ и Белоруссии нацелены на продолжение дружеского разговора, хотя в процессе переговоров бывают и очень жесткими.
"Поверьте, они иногда говорят не совсем лицеприятные вещи друг другу, и очень жестко. Потому что все-таки есть интересы Белоруссии, а есть интересы России, - рассказал Песков. - Оба президента очень жестко отстаивают интересы своих стран".