Լուկաշենկոն ՌԴ-ից փոխհատուցում է խնդրել ԲելԱԷԿ-ի կառուցման ժամկետը փոխելու համար
Բելառուսը ռուսական կողմի առջեւ կբարձրացնի Բելառուսի ատոմային էլեկտրակայանի շահագործման ժամկետը փոխելու համար փոխհատուցում տալու հարցը։ Այս մասին հոկտեմբերի 31-ին հայտարարել է հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։
«Մենք մի փոքր տեղափոխել ենք ատոմակայանը գործարկելու ժամկետը ռուսական կողմի պատճառով։ Բնականաբար, պայմանագրով մենք նրանց առջեւ փոխհատուցման հարց ենք դրել։ Դա թաքցնել պետք չէ։ Այնտեղ արտակարգ ոչինչ չի եղել։ Բայց նման հարցեր դրվել են այն բանի հետ կապված, որ խախտվել են կայանը գործարկելու ժամկետները, եւ դրա պատասխանատվությունը կրում է ռուսական կողմը»,- նրա խոսքերը մեջբերել է ԲելՏԱ-ն։
Լուկաշենկոն նշել է, որ Ռուսաստանն առաջարկել է Բելառուսին ավելի թարմ միջուկային վառելիք ներքին գնով եւ հինգ տարվա երաշխիքային ժամկետով։
«Դուք ինձ այսօր ասեք՝ բավարարո՞ւմ է արդյոք դա բելառուսական կողմին։ Մենք, իհարկե, ավելորդ չպետք է լարենք ռուսաստանցիներին. էլեկտրականությունը մեզ բավականացրել է եւ բավականացնում է, բայց պայմանագիրը պայմանագիր է։ Բավակա՞ն են արդյոք այն զիջումները, որոնք արել են ռուսաստանցիները, «Ռոսատոմը» բելառուսական կողմի համար»,- հարցրել է նա՝ ընդունելով ԲելԱԷԿ-ի շինարարության ավարտման մասին զեկուցումը։

Лукашенко запросил компенсацию от РФ за смещение срока строительства БелАЭС
Белоруссия поставит перед российской стороной вопрос о компенсациях за смещение сроков ввода в эксплуатацию Белорусской атомной электростанции (БелАЭС). Об этом 31 октября заявил президент республики Александр Лукашенко.
«У нас немного сместились сроки ввода в эксплуатацию атомной станции из-за российской стороны. Естественно, по договору мы поставили перед ними вопрос о компенсациях. Это скрывать не надо. Ничего там чрезвычайного не было. Но такие вопросы были поставлены в связи с тем, что нарушены сроки ввода станции и ответственность за это несет российская сторона», — приводит его слова «БелТА».
При этом Лукашенко отметил, что Россия предложила Белоруссии свежее ядерное топливо по внутренней цене и с гарантийным сроком на пять лет.
«Это вы мне сегодня расскажете, удовлетворяет ли это белорусскую сторону. Мы, конечно, излишне не должны напрягать россиян: электричества у нас хватало и хватает, но договор есть договор. Достаточны ли те уступки, которые сделали россияне, «Росатом», для белорусской стороны?» — спросил он, принимая доклад о завершении строительства БелАЭС.