Լեռնային Ղարաբաղ ՄԱԿ-ի խաղաղապահներ ուղարկելու գաղափարը «դժվար թե իրատեսական լինի»․ Ռուսաստանի ԱԳՆ
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության միջազգային կազմակերպությունների դեպարտամենտի տնօրեն Պյոտր Իլյիչևը հայտարարել է, որ ՄԱԿ-ի խաղաղապահներ Ղարաբաղ ուղարկելու գաղափարը «հազիվ թե իրատեսական լինի»․ Նրա կարծիքով տարածաշրջանում խաղաղության եւ անվտանգության վերականգնման խնդիրները արդյունավետորեն լուծում է ռուսական խաղաղապահ զորակազմը: Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա նշել է, որ միջազգային եւ արտասահմանյան կազմակերպություններից մինչ օրս Ղարաբաղում աշխատում է միայն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն, իսկ «ՄԱԿ-ի հումանիտար գործակալություններն այդպես էլ ադրբեջանցիների եւ հայերի թույլտվություն չեն ստացել անկլավ մուտք գործելու համար, նույնիսկ կարիքների գնահատման առաջնային առաքելություն իրականացնելու համար»:
Նրա խոսքով ՝ դժվարությունները ծագում են քաղաքական պատճառով։
«Լեռնային Ղարաբաղին անգամ միջազգային մարդասիրական աջակցության հաստատման ուղղությամբ առաջընթացի բացակայության պայմաններում միջազգային խաղաղապահ զորակազմ ուղարկելու գաղափարի գործնական իրականացումը, ինչը, բացի այդ, կպահանջի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի սանկցիա, դժվար թե իրատեսական լինի», - հայտարարել Է դիվանագետը:
Ավելի վաղ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր, որ ռուս խաղաղապահները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի խախտում են արձանագրել:

В МИД России считают, что идея отправки в Нагорный Карабах миротворцев ООН «едва ли реалистична»
Директор департамента международных организаций МИД России Петр Ильичев заявил, что идея отправки миротворцев ООН в Нагорный Карабах нереалистична. По его мнению, российские миротворцы решают задачи по обеспечению мира в регионе.
«В этих условиях отсутствия подвижек по налаживанию даже международного гуманитарного содействия Нагорному Карабаху, практическое осуществление идеи об отправке международного миротворческого контингента, что к тому же потребует санкции СБ ООН, едва ли реалистично»,— сказал Петр Ильичев «РИА Новости».
Господин Ильичев напомнил, что сейчас в Нагорном Карабахе из международных организаций работает только Международный комитет Красного Креста. Другие организации, в том числе гуманитарные агентства ООН, не получили разрешение на работу в регионе.
«Трудности возникают по политической причине невозможности выдержать равноудаленную позицию со сторонами, включая модальности заезда и выезда в регион, отчетности, контроля и юридической основы для выстраивания гуманитарной деятельности»,— сказал он.
12 декабря 2022 года Азербайджан полностью заблокировал Лачинский коридор, который соединяет Нагорный Карабах с Арменией. В коридоре дислоцирован российский миротворческий контингент, через него в регион также поставляется продовольствие. Власти Армении обвиняли российских миротворцев в неисполнении своих обязанностей, а также допускали обращение к ООН с просьбой отправить миротворцев в Нагорных Карабах.