Կրեմլը Ուկրաինա արեւմտյան զինվորականների հնարավոր ուղարկման մասին. դա կհանգեցնի ՌԴ եւ ՆԱՏՕ ուղիղ բախման
Կրեմլում ուշադրություն են դարձրել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի՝ Ուկրաինա արեւմտյան ցամաքային զորքերի հնարավոր ուղարկման մասին հայտարարությանը, հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Եթե դա տեղի ունենա, ապա ստիպված կլինենք խոսել Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի ուղիղ բախման ոչ թե հավանականության, այլ անխուսափելության մասին, ասել է Կրեմլի պաշտոնական ներկայացուցիչը։
«Մենք նաեւ արձանագրել ենք, որ կարծիքների շատ լայն շրջանակ կա այս հաշվով, իսկապես կոնսենսուս չկա։  Այդ միջոցառման մասնակից երկրների մի ամբողջ շարք Փարիզում բավական սթափ գնահատական է տալիս նման գործողության  պոտենցիալ վտանգներին եւ թեժ հակամարտությանը, արդեն մարտադաշտում անմիջական ներգրավման պոտենցիալ վտանգին։ Դա, իհարկե, բոլորովին չի բխում այդ երկրների շահերից, նրանք պետք է իրենց հաշիվ տան դրանում»,- ասել է Դմիտրի Պեսկովը, տեղեկացրել է ՌԲԿ-ն։
Էմանուել Մակրոնը Փարիզում Եվրոպայի ղեկավարների հանդիպումից հետո հայտարարել է Ուկրաինային աջակցելու նոր քայլերի մասին եւ հայտնել, որ պատերազմում Ռուսաստանի հանդեպ հաղթանակի հասնելու համար չի բացառվում երկիր արեւմտյան ցամաքային զորքերի ուղարկումը։

Кремль о возможной отправке западных военных в Украину: Это приведет к неизбежности прямого столкновения РФ и НАТО
В Кремле обратили внимание на заявление президента Франции Эммануэля Макрона о возможной отправке в Украину западных сухопутных войск, заявил пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков, передает РИА Новости.
В случае, если это произойдет, то придется говорить не о вероятности, а о неизбежности прямого столкновения России и НАТО, сказал официальный представитель Кремля.
«Мы также отфиксировали, что очень богатая палитра мнений на этот счет – действительно консенсуса нет. Целый ряд стран – участниц этого мероприятия, которое было в Париже, они сохраняют достаточно трезвую оценку потенциальных опасностей такого действия и потенциальные опасности непосредственно вовлечения в горячий конфликт, вовлечение уже на поле боя. Это, конечно, абсолютно не в интересах этих стран, они должны отдавать себе в этом отчет», – заявил Дмитрий Песков, передает РБК.
Эммануэль Макрон по итогам встречи европейских лидеров в Париже объявил о новых шагах по поддержке Украины и заявил, что для достижения победы над Россией в войне не исключена отправка в страну западных сухопутных войск.