Կովկասի երկրների տարածքային ամբողջականության պահպանումը կարմիր գիծ է Իրանի համար. ԻԻՀ ՊՆ
ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն իրանցի իր պաշտոնակից Մոհամմադ Ռեզա Աշտիյանիի հետ բանակցությունների ընթացքում հաստատել է Հարավային Կովկասում «3+3» ձեւաչափով համագործակցության հանձնառությունը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Tasnim գործակալությունը:
Շոյգուն համերաշխություն է հայտնել իր գործընկերոջը առ այն, որ «3+3» ձեւաչափը կովկասյան տարածաշրջանում առկա խնդիրների լավագույն լուծումն է խաղաղ ճանապարհով: Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարը նաեւ պաշտպանել է Իսլամական Հանրապետության դիրքորոշումը Կովկասում վերջին իրադարձությունների վերաբերյալ եւ քննադատել է տարածաշրջանում երրորդ երկրների ներկայությունը։
Իր կողմից Աշտիյանին հայտարարել է, որ կովկասյան տարածաշրջանի երկրների տարածքային ամբողջականության պահպանումը Իրանի համար կարմիր գծերից մեկն է: Նա նաեւ բարձր է գնահատել ՌԴ-ի հետ համագործակցության հաջողված փորձը, այդ թվում ՝ Մերձավոր Արեւելքում ահաբեկչության դեմ պայքարում։

Министр обороны ИРИ: Сохранение территориальной целостности стран Кавказа - красная линия для Ирана
Министр обороны РФ Сергей Шойгу в ходе переговоров с иранским коллегой Мохаммадом Резой Аштияни подтвердил приверженность сотрудничеству по Южному Кавказу в формате «3+3», передает ТАСС со ссылкой на агентство Tasnim.
Шойгу выразил солидарность со своим визави в том, что формат «3+3» является наилучшим решением проблем в кавказском регионе мирным путем. Глава Минобороны России также поддержал позицию исламской республики в отношении последних событий на Кавказе и подверг критике присутствие в регионе третьих стран.
Со своей стороны Аштияни заявил, что сохранение территориальной целостности стран кавказского региона является одной из красных линий для Ирана. Он также высоко оценил успешный опыт сотрудничества с РФ, в том числе в борьбе против терроризма на Ближнем Востоке. Глава иранского МО выразил уверенность, что взаимодействие между двумя государствами в военной и оборонной сферах будет прогрессировать с течением времени, поскольку это полностью отвечает интересам сторон.