Կիևը բանակցում է ԵՄ երկրների հետ, որ ձերբակալված 415 միլիարդը փոխանցվի Ուկրաինային՝ հասցված վնասի փոխհատուցման համար
Կիեւը Եվրամիության երկրների հետ բանակցություններ է վարում այն մասին, որ ձերբակալված 415 մլրդը փոխանցվի Ուկրաինային՝ հասցված վնասի փոխհատուցման համար:  Այս մասին հայտարարել է երկրի էկոնոմիկայի փոխնախարար Դենիս Կուդինը։ Նա հիշեցրել է, որ արեւմտյան կառավարություններն արդեն ձերբակալել են Ռուսաստանի Բանկի ոսկու եւ Արժույթի պահուստները՝ 415 մլրդ դոլարի չափով:
"Ըստ էության, այդ գումարը գրեթե բավարար է Ուկրաինայի ուղղակի միանվագ կորուստները ծածկելու համար ։ Մենք հույս ունենք, որ մոտ ժամանակներս գործընկեր երկրների կառավարությունների հետ համատեղ մենք կգտնենք իրավաբանական մեխանիզմ, որի օգնությամբ այդ փողերը կմոտենան ուկրաինական տնտեսության հետագա վերականգնմանը",- ասել է Կուդինը "Ուկրաինա 24" հեռուստաալիքի եթերում:
Եվրամիությունը, ԱՄՆ-ն եւ այլ երկրներ ավելի վաղ պատժամիջոցներ են սահմանել կենտրոնական բանկի նկատմամբ՝ սառեցնելով  միջազգային պահուստները: "Կոմերսանտ"-ի գնահատմամբ ՝ անցած շաբաթվա վերջին ՌԴ-ի 643 մլրդ միջազգային պահուստներից հասանելի են մնացել ոչ ավելի, քան 150-200 մլրդ դոլար: Պատժամիջոցների ֆոնին ԿԲ-ն երկամյա ընդմիջումից հետո ձեռնամուխ է եղել ներքին շուկայում ոսկու գնմանը:

Киев ведет со странами Евросоюза переговоры о том, чтобы арестованные $415 млрд российских резервов пошли на возмещение ущерба Украине. Об этом заявил замглавы Министерства экономики страны Денис Кудин. Он напомнил, что западные правительства уже арестовали золотовалютные резервы Банка России на сумму $415 млрд.
«По сути, этой суммы практически достаточно для того, чтобы покрыть прямые единоразовые потери Украины. Мы рассчитываем, что в ближайшее время совместно с правительствами стран-партнеров мы найдем юридический механизм, с помощью которого эти деньги отойдут на дальнейшее восстановление украинской экономики»,— сказал господин Кудин в эфире телеканала «Украина 24».
Евросоюз, США и другие страны ранее ввели санкции против ЦБ, которые замораживают международные резервы. По оценке «Ъ», из $643 млрд международных резервов РФ к концу прошлой недели остались доступными не более $150–200 млрд — это активы в китайском юане и монетарное золото. На фоне санкций ЦБ после двухлетнего перерыва приступил к покупке золота на внутреннем рынке.