Ջո Բայդենն ատում է Իսրայելը և ատում է հրեա ժողովրդին․  Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ատում է ինչպես հրեա ժողովրդին, այնպես էլ պաղեստինցիներին։ Չորեքշաբթի նման հայտարարություն է արել ԱՄՆ նախկին առաջնորդ Դոնալդ Թրամփը։
«Ջո Բայդենն ատում է Իսրայելը և ատում է հրեա ժողովրդին։ Խնդիրն այն է, որ նա ավելի է ատում պաղեստինցիներին և պարզապես չգիտի, թե ինչ անել», - գրել է Թրամփը Truth Social-ի իր էջում:
Ավելի վաղ նախկին նախագահը հայտարարել էր, որ Բայդենի վարչակազմն իր քաղաքականությամբ աշխարհը վերածել է դժոխքի և երկիրը տանում է դեպի արյունահոսություն։
Թրամփն իրեն թույլ է տալիս հրապարակայնորեն վիրավորական կերպով խոսել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հասցեին՝ հենվելով ԱՄՆ Սահմանադրության առաջին փոփոխությամբ երաշխավորված խոսքի ազատության պաշտպանության վրա։ Քանի դեռ Թրամփի խոսքերը չեն հատում իրավական սահմանները, օրինակ՝ բռնություն հրահրելը կամ անմիջական բռնության սպառնալիքը, դրանք չեն խախտում ԱՄՆ օրենքը։
ԱՄՆ իրավագիտությունը բարձր շեմ է սահմանում խոսքն անօրինական համարելու համար, հատկապես պետական ​​պաշտոնյաների հանրային քննադատության համատեքստում:

Президент США Джо Байден ненавидит и еврейский народ, и палестинцев. С таким утверждением выступил в среду бывший американский лидер Дональд Трамп.
«Джо Байден ненавидит Израиль и ненавидит еврейский народ. Проблема в том, что он ненавидит палестинцев еще больше и просто не знает, что делать», - написал Трамп на своей странице в соцсети Truth Social.
Ранее экс-президент заявил, что администрация Байдена своей политикой превратила мир в ад и ведет страну к кровавой бойне.
Трамп позволяет себе публично высказываться в оскорбительной манере в адрес президента США Джо Байдена, опираясь на защиту свободы слова, гарантированную Первой поправкой к Конституции США. До тех пор, пока высказывания Трампа не пересекают границ, установленных законом, например, не содержат призывов к насилию или не угрожают непосредственным насильственным действиям, они не нарушают законов США. Судебная практика США устанавливает высокий порог для того, чтобы высказывания могли быть признаны незаконными, особенно в контексте публичной критики государственных деятелей.