Իսրայելը հարվածներ է հասցրել Ջաբալիայի փախստականների ճամբարին. զոհերի ու վիրավորների թիվն անցնում է 400-ը
Իսրայելը ավիահարվածներ է հասցրել Գազայի հատվածում գտնվող փախստականների խիտ բնակեցված ճամբարին։ Reuters-ի փոխանցմամբ՝ հարվածների հետևանքով զոհվել է առնվազն 50 պաղեստինցի և ՀԱՄԱՍ-ի հրամանատար, իսկ բժիշկները պայքարում են վիրավորներին բուժելու համար անկլավում, որտեղ սննդի, վառելիքի և հիմնական պաշարների պակաս կա։
Իսրայելի Պաշտպանության բանակի (IDF) հայտարարության մեջ ասվում է, որ Գազայի հատվածում փախստականների ամենամեծ ճամբարի՝ Ջաբալիայի վրա կործանիչի հարվածից սպանվել է ՀԱՄԱՍ-ի հրամանատար Իբրահիմ Բիարիին, ով, ըստ նրանց, «առանցքային դեր» է խաղացել հոկտեմբերի 7-ի հարձակման ծրագրավորման և իրականացման գործում:
Իսրայելի պաշտպանության բանակի խոսնակ փոխգնդապետ Ջոնաթան Կոնրիկուսն ասել է, որ ՀԱՄԱՍ-ի տասնյակ զինյալներ գտնվել են նույն ստորգետնյա թունելային համալիրում, ինչ Բիարին և նույնպես սպանվել են: «Ես հասկանում եմ, որ դա է նաև պատճառը, որ կան բազմաթիվ հաղորդումներ կողմնակի վնասների և քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի մասին: Մենք դրանք նույնպես ուսումնասիրում ենք»։
ՀԱՄԱՍ-ի խոսնակ Հազեմ Քասեմը հերքել է ճամբարում որևէ հրամանատարի ներկայությունը և այս հայտարարությունը որակել խաղաղ բնակիչների սպանության պատրվակ։ Պաղեստինի առողջապահության պաշտոնյաները հայտնել են, որ առնվազն 50 պաղեստինցի է զոհվել, 150-ը վիրավորվել է:
ՀԱՄԱՍ-ի հայտարարության մեջ ասվում է, որ Ջաբալիայում, որտեղ փախստական ​​ընտանիքներ են ապրում, զոհվել կամ վիրավորվել է 400 մարդ:
Չորեքշաբթի օրը անկլավում կրկին ամբողջովին անջատվել են կապի և ինտերնետի ծառայությունները, հայտնել է Գազայի հատվածի հեռահաղորդակցության խոշորագույն մատակարար Paltell-ը:

Израиль нанес авиаудары по густонаселенному лагерю беженцев в секторе Газа
Израиль нанес авиаудары по густонаселенному лагерю беженцев в секторе Газа. Как пишет Reuters, в результате ударов погибли по меньшей мере 50 палестинцев и командир ХАМАС, а медики изо всех сил пытаются оказать помощь раненым в анклаве, где не хватает продовольствия, топлива и предметов первой необходимости.
В заявлении Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) говорится, что в результате удара истребителей по Джабалии, крупнейшему лагерю беженцев в секторе Газа, погиб Ибрагим Биари, командир ХАМАС, который, по их словам, сыграл «ключевую роль» в планировании и осуществлении нападения 7 октября.
Представитель ЦАХАЛа подполковник Джонатан Конрикус заявил, что десятки боевиков ХАМАСа находились в том же подземном туннельном комплексе, что и Биари, и также были убиты. «Я понимаю, что это также причина, по которой поступает много сообщений о сопутствующем ущербе и жертв среди мирного населения. Мы их тоже изучаем».
Представитель ХАМАСа Хазем Кассем опроверг информацию о присутствии в лагере какого-либо командира и назвал это заявление предлогом для убийства мирных жителей. Представители палестинского здравоохранения заявили, что по меньшей мере 50 палестинцев были убиты и 150 ранены.
В заявлении ХАМАСа говорится, что в Джабалии, где проживают семьи беженцев, погибли и получили ранения 400 человек.
В среду в анклаве снова были полностью отключены связь и интернет-услуги, сообщил крупнейший телекоммуникационный провайдер сектора Газа Paltel.