Իրանը հայտարարեց ԱՄՆ-ի հետ հուշագրի համաձայնեցման մասին․ պատերազմի դադարեցումն ու ծովային շրջափակման վերացումը անվանվել են առաջին պայմանները
Իրանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Քազեմ Ղարիբաբադին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների գործընթացը, որը երկար ժամանակ է զբաղեցրել և ուղեկցվել է Պակիստանի ու Կատարի միջնորդությամբ, ինչպես նաև ներառել է Կատարի պատվիրակության այցը Իրան և շուրջ 15 ժամ տևած երկարատև բանակցությունները, ավարտվել է, տեղեկացնում է Tasnim-ը։
Նա նշել է, որ քանի դեռ համաձայնագրի տեքստում չէին ներառվել վերջին կետերն ու պահանջները, փաստաթուղթը համաձայնեցված չէր, և բանակցությունները շարունակվել են մինչև վերջին ժամը։
Ըստ նրա, ներկայումս պատրաստվել է փոխըմբռնման հուշագրի վերջնական տեքստը, իսկ վերջնական ստորագրումը տեղի կունենա ուրբաթ օրը հիմնական կողմերի միջև Շվեյցարիայում։
Ղարիբաբադին հավելել է, որ առավոտից ուժի մեջ են մտնում երկու հրատապ իրադարձություններ․ առաջինը՝ պատերազմի և ռազմական գործողությունների դադարեցումը տարբեր ճակատներում, ներառյալ Լիբանանը, ինչը նաև պարունակվում էր Պակիստանի վարչապետի տեքստում։ Երկրորդը՝ ԱՄՆ նախագահի կողմից ճանաչված ծովային շրջափակման վերացումն ու դադարեցումը։
Իրանի պարտավորությունների վերաբերյալ նա նշել է, որ դրանք ուժի մեջ կմտնեն ուրբաթ օրվանից՝ համաձայնագրի պաշտոնական ստորագրումից հետո։
Միաժամանակ Իրանի ԱԳՆ փոխնախարարը ընդգծել է, որ երկրի զինված ուժերը միշտ կլինեն պատրաստվածության վիճակում և «մատը ձգանի վրա»՝ ցանկացած սպառնալիքի հակազդելու համար։

Иран заявил о согласовании меморандума с США: прекращение войны и снятие морской блокады названы первыми условиями
Заместитель министра иностранных дел Ирана Казем Гарибабади заявил, что процесс переговоров с США, который занял длительное время и сопровождался посредничеством Пакистана и Катара, а также включал визит катарской делегации в Иран и продолжительные переговоры около 15 часов, был завершён, передаёт Tasnim.
Он отметил, что до тех пор, пока в текст соглашения не были включены последние пункты и требования, документ не был согласован, и переговоры продолжались вплоть до последнего часа.
По его словам, в настоящее время подготовлен окончательный текст меморандума о взаимопонимании, а окончательное подписание состоится в пятницу между основными сторонами в Швейцарии.
Гарибабади добавил, что с утра вступают в силу два срочных события: первое — прекращение войны и военных операций на различных фронтах, включая Ливан, что также содержалось в тексте премьер-министра Пакистана. Второе — признанное президентом США снятие и прекращение морской блокады.
Относительно обязательств Ирана он отметил, что они вступят в силу с пятницы, после официального подписания соглашения.
При этом замглавы МИД Ирана подчеркнул, что вооружённые силы страны всегда будут находиться в состоянии готовности и «рука на спусковом крючке» для противодействия любым угрозам.