Իրանի նախագահը հինգշաբթի առավոտյան կմեկնի Թուրքիա
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին հինգշաբթի առավոտյան բարձրաստիճան քաղաքական ու տնտեսական պատվիրակության հետ մեկնելու է  Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարա, գրում է Mehr-ը։
Այցի ընթացքում Ռաիսին կմասնակցի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ առանձնազրույցին։
Իրանի և Թուրքիայի նախագահները կմասնակցեն նաև Իրան-Թուրքիա տնտեսական համագործակցության բարձրագույն խորհրդի 8-րդ նիստին։
Այնուհետեւ նրանք ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ ասուլիսում կներկայացնեն իրենց խորհրդակցությունների արդյունքները։
Ռաիսին և Էրդողանը կմասնակցեն Իրանի և Թուրքիայի գործարարների և տնտեսական առաջնորդների համատեղ հանդիպմանը, իսկ Իրանի նախագահը հանդիպում կունենա նաև Թուրքիայի իրանական համայնքի հետ։
Ավելի վաղ լրատվամիջոցները, հղում անելով թուրքական աղբյուրին, հայտնել էին, որ Ռաիսիի և Էրդողանի բանակցությունները նվիրված են լինելու Գազայում և Սիրիայում տիրող իրավիճակին, ինչպես նաև երկկողմ հարաբերություններին։
Ռաիսիի այցը, որը նախատեսված էր նոյեմբերի վերջին, հետաձգվել է երկու տարածաշրջանային տերությունների արտգործնախարարների հակասական գրաֆիկների պատճառով, ասել է պաշտոնյան։ Այդ ժամանակ Թուրքիայի արտգործնախարարը գտնվում էր Նյու Յորքում՝ Գազայի հարցով մուսուլմանական երկրների «կոնտակտային խմբի» կազմում։

Президент Ирана в четверг утром отбудет с визитом в Турцию: состоится частная беседа с Эрдоганом
Президент Ирана Эбрахим Раиси в четверг утром отбудет в Анкару, столицу Турции во главе высокопоставленной политической и экономической делегации, сообщает Mehr.
В ходе своего визита Раиси примет участие в частной встрече с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Президенты Ирана и Турции также примут участие в 8-м заседании Высшего совета экономического сотрудничества Ирана и Турции.
Затем они расскажут о результатах своих консультаций на пресс-конференции с представителями СМИ.
Раиси и Эрдоган примут участие в совместной встрече бизнесменов и экономических деятелей Ирана и Турции, а президент Ирана также проведет встречу с иранской общиной Турции.
Ранее СМИ со ссылкой на источник в Турции сообщили, что переговоры Раиси и Эрдогана будут посвящены ситуации в Газе и Сирии, а также двусторонним связям,
Запланированный на конец ноября визит Раиси был отложен из-за несовпадения графиков министров иностранных дел двух региональных держав, сказал чиновник. В то время министр иностранных дел Турции находился в Нью-Йорке в составе «контактной группы» мусульманских стран по Газе.