Հյուսիսային Մակեդոնիայի առաջին կին նախագահը դիվանագիտական ​​վեճ է հրահրել Հունաստանի հետ
Գորդանա Սիլյանովսկա-Դավկովան կիրակի օրը երդվել է որպես Հյուսիսային Մակեդոնիայի առաջին կին նախագահ և անմիջապես դիվանագիտական ​​վեճ առաջացրել հարևան Հունաստանի հետ:
Ըստ AP-ի, երկրի խորհրդարանում տեղի ունեցած արարողության ժամանակ Սիլյանովսկա-Դավկովան իր երկիրն կոչել է «Մակեդոնիա», այլ ոչ թե «Հյուսիսային Մակեդոնիա» սահմանադրական անունով:
Նորընտիր նախագահը իր ելույթի մեծ մասը նվիրել է կանանց և հասարակության մեջ նրանց դերին՝ խոստանալով «ֆեմինացնել» և «եվրոպականացնել» երկիրը։
«Մեր՝ կանանց օգնությամբ, դուք՝ տղամարդ քաղաքական գործիչներդ, նույնպես կփոխվեք, և Մակեդոնիան կդառնա արժանապատիվ ապրելու վայր», - ասել է  Սիլյանովսկա-Դավկովան։
Դա ստիպել է Հունաստանի դեսպան Սոֆիա Ֆիլիպիդային լքել երդմնակալության արարողությունը։
Հունաստանի ԱԳՆ-ն ավելի ուշ հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է, որ նոր նախագահի գործողությունները խախտում են երկու երկրների միջև համաձայնագիրը և վտանգի տակ են դնում ինչպես երկկողմ հարաբերությունները, այնպես էլ Հյուսիսային Մակեդոնիայի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու հեռանկարները:
«Մակեդոնիա» անվանման օգտագործումը հարուցում է Հունաստանի բուռն արձագանքը, որը մեղադրում է իր հյուսիսային հարևանին հին հունական Մակեդոնիա թագավորության հունական անվանումն ու պատմությունը յուրացնելու մեջ, որը գոյություն ուներ այս տարածքում դարեր առաջ նախքան այստեղ սլավոնական ժողովուրդների հայտնվելը, ինչպիսին  ժամանակակից էթնիկ մակեդոնացիներն են։
Տասնամյա վեճը լուծվեց 2018 թվականին, երբ երկու կողմերը համաձայնագիր ստորագրեցին և ընդունեցին «Հյուսիսային Մակեդոնիա» սահմանադրական անվանումը։ Այդ ժամանակվանից Հունաստանը հետ է կանչել Հյուսիսային Մակեդոնիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու և ԵՄ-ին անդամակցելու դիմում ներկայացնելու իր առարկությունները:
Սիլյանովսկա-Դավկովան դարձավ վեցերորդ նախագահը 1991 թվականին երկրի Հարավսլավիայից անկախացումից հետո։
Սիլյանովսկա-Դավկովան՝ նախկին պատգամավորը, համալսարանի պրոֆեսորը և իրավաբանը, աջ կենտրոնամետ կոալիցիայի թեկնածուն էր և անցած չորեքշաբթի ընտրությունների երկրորդ փուլի ժամանակ հաղթեց գործող նախագահ Ստեվո Պենդարովսկուն՝ հավաքելով ձայների 69%-ը: Ընտրություններին մասնակցությունը կազմել է 47,47%՝ գերազանցելով ընտրությունները վավերացնելու և քվեարկության կրկնությունից խուսափելու համար անհրաժեշտ 40%-ի շեմը։

Первая женщина-президент Северной Македонии спровоцировала дипломатический скандал с Грецией
В воскресенье Гордана Сильяновска-Давкова была приведена к присяге в качестве первой женщины-президента Северной Македонии и сразу же спровоцировала дипломатический скандал с соседней Грецией.
Как передает АР, на церемонии в парламенте страны Сильяновска-Давкова назвала свою страну «Македонией», а не конституционным названием «Северная Македония».
Большую часть своего выступления новоизбранный президент  посвятила женщинам и их роли в обществе, пообещав «феминизировать» и «европеизировать» страну.
«С помощью нас, женщин, вы, мужчины-политики, тоже изменитесь, и Македония станет достойным местом для жизни», - сказала Сильяновска-Давкова.
Это заставило посла Греции Софию Филиппиду покинуть церемонию инаугурации.
Позднее Министерство иностранных дел Греции выступило с заявлением, в котором говорится, что действия нового президента нарушают соглашение между двумя странами и ставят под угрозу как двусторонние отношения, так и перспективы вступления Северной Македонии в Европейский союз.
Использование названия «Македония» вызывает бурную реакцию Греции, обвиняющей своего северного соседа в присвоении греческого названия и истории древнегреческого царства Македония, существовавшего за много веков до появления на этой территории славянских народов, таких как современные этнические македонцы.
Десятилетний спор был разрешен в 2018 году, когда обе стороны подписали соглашение и приняли конституционное название «Северная Македония». После этого Греция сняла свои возражения против вступления Северной Македонии в НАТО и подачи заявки на членство в ЕС.
Сильяновска-Давкова стала шестым президентом с тех пор, как страна получила независимость от Югославии в 1991 году.
Сильяновска-Давкова, депутат парламента предыдущего созыва, профессор университета и юрист, была кандидатом от правоцентристской коалиции и победила действующего президента страны Стево Пендаровски с 69 % голосов во втором туре выборов в прошлую среду. Явка составила 47,47%, что выше порога в 40%, необходимого для признания выборов действительными и избежания повторного голосования.