Հութիները Իրանից հրամաններ կամ հրահանգներ չեն ստանում. Իրանի արտգործնախարար
Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր-Աբդոլահիանը CNBC հեռուստաալիքի հարցազրույցում ասել է, որ Եմենի «Անսար Ալլահ» շարժման հութիները Թեհրանից ոչ մի հրաման կամ հրահանգ չեն ստանում։
«Եմենի եւ տարածաշրջանի այլ երկրների ժողովուրդները, որոնք պաշտպանում են պաղեստինցի ժողովրդին, գործում են իրենց սեփական փորձին համապատասխան եւ ելնելով իրենց սեփական շահերից, եւ նրանք մեզանից ոչ մի հրաման կամ հրահանգ չեն ստանում»,- ասել է նա։
Նախարարը նաեւ ընդգծել է, որ անվտանգությունը Կարմիր ծովում կարեւոր է նաեւ Իրանի համար։
«Բայդենի եւ Սպիտակ տան լիածավալ համագործակցությունը այնպիսի գլխակերների հետ, ինչպիսին Նեթանյահուն է, անորոշության արմատն է տարածաշրջանում»,- ավելացրել է Իրանի արտգործնախարարը։

Глава МИД Абдоллахиан: хуситы не получают от Ирана приказов или инструкций
Глава МИД Ирана Хоссейн Амир Абдоллахиан заявил в интервью телеканалу CNBC, что правящее на севере Йемена шиитское движение «Ансар Алла» (хуситы) в Йемене не получает от Тегерана никаких приказов или инструкций.
«Народы Йемена и других стран региона, которые защищают палестинский народ, действуют в соответствии со своим собственным опытом и исходя из своих собственных интересов, и они не получают от нас никаких приказов или инструкций», - заявил глава МИД Ирана.
Он также подчеркнул, что безопасность в Красном море важна для Ирана.
«Полномасштабное сотрудничество Байдена и Белого дома с такими головорезами, как Нетаньяху, является корнем нестабильности в регионе», - добавил министр иностранных дела Ирана.