Հունգարիայում  հազարավոր մարդիկ պահանջում են Օրբանի հրաժարականը
Հազարավոր մարդիկ երեքշաբթի Բուդապեշտում բողոքի ցույցի են դուրս եկել խորհրդարանի մոտ՝ պահանջելով գլխավոր դատախազի և վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հրաժարականը, երբ կառավարության նախկին աշխատակիցը Օրբանի ավագ օգնականին մեղադրել է կաշառակերության գործին միջամտելու փորձի մեջ:
Ըստ Reuters-ի՝ ցուցարարները գլխավոր դատախազության շենքի մոտից ջահերով շարժվել են խորհրդարան՝ «Հրաժարական, հրաժարական» վանկարկելով:
Պիտեր Մադյարն ավելի վաղ հրապարակել էր Հունգարիայի արդարադատության նախարարի և վարչապետի այն ժամանակվա կնոջ՝ Յուդիտ Վարգայի զրույցի ձայնագրությունը, որտեղ նա մանրամասն պատմում է Օրբանի կաբինետի օգնականների՝ կաշառակերության գործով որոշ փաստաթղթերի վերացման փորձի մասին:
Գործի առանցքում Արդարադատության նախարարության նախկին պետքարտուղար Պալ Վոլներն է, որին մեղադրանք է առաջադրվել 2022 թվականին դատական ​​կարգադրիչների ծառայության նախկին ղեկավար Գյորգի Շադլից կաշառք ստանալու գործով։ Երկուսն էլ իրենց մեղավոր չեն ճանաչել: Դատախազները երկու ամբաստանյալների համար էլ ազատազրկում են պահանջում։
Դատախազները հայտարարության մեջ նշել են, որ կվերլուծեն, Մադյարի պնդմամբ, 2023 թվականի հունվարին իր արախ ձայնագրությունը, և լրացուցիչ ապացույցներ կհավաքվեն։
Մեղադրանքները հնչում են Օրբանի համար քաղաքականապես զգայուն ժամանակաշրջանում՝ Եվրախորհրդարանի՝ հունիսի ընտրություններից առաջ: Դրանք հաջորդում են սեռական ոտնձգություններին վերաբերող սկանդալին, որը հանգեցրեց Օրբանի երկու քաղաքական դաշնակիցների՝ նախկին նախագահին և արդարադատության նախկին նախարար Ջուդիթ Վարգայի պաշտոնանկությանը:
Նախկինում կառավարությանը մոտ կանգնած իրավաբան 43-ամյա Մադյարը ծրագրում է նոր կուսակցություն ստեղծել՝ Օրբանին մարտահրավեր նետելու համար:

Политический скандал в Венгрии: тысячи людей требуют отставки Орбана
Тысячи людей вышли на акцию протеста в Будапеште возле парламента во вторник, требуя отставки главного прокурора и премьер-министра Виктора Орбана после того, как бывший правительственный инсайдер обвинил старшего помощника Орбана в попытке вмешаться в дело о взяточничестве, сообщает Reuters.
Протестующие прошли маршем от здания главной прокуратуры к парламенту с криками «В отставку, в отставку», многие несли факелы.
Петер Мадьяр ранее опубликовал запись разговора с Юдит Варгой, в то время его женой и министром юстиции Венгрии, в которой она подробно рассказала о попытке помощников главы кабинета Орбана удалить определенные части из документов по делу о взяточничестве.
В центре этого дела фигурирует бывший статс-секретарь министерства юстиции Пал Вольнер, которому в 2022 году было предъявлено обвинение в получении взяток от бывшего главы службы судебных приставов Дьердя Шадля. Оба не признали себя виновными. Прокуратура добивается тюремного заключения для обоих фигурантов.
В заявлении прокуратуры говорится, что они проанализируют запись, которую, по словам Мадьяра, он записал в январе 2023 года, и будут собраны дополнительные доказательства.
Обвинения прозвучали в политически щекотливое для Орбана время в преддверии июньских выборов в Европейский парламент и последовали за скандалом с сексуальным насилием, в результате которого в прошлом месяце были отстранены от должности два политических союзника Орбана - бывший президент и бывший министр юстиции Юдит Варга.
43-летний Мадьяр, юрист, ранее близкий к правительству, планирует создать новую партию, чтобы бросить вызов Орбану.