Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը կոչ է արել պահպանել Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր սրբավայրերը
Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապը կոչ է արել պաշտպանել և հարգել Լեռնային Ղարաբաղում վանքերը և կրոնական պաշտամունքի վայրերը։ Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամի վերաբերյալ իմ մտահոգությունը չի մարել: Բացի փախստականների հումանիտար ծանր վիճակից, ես կցանկանայի հատուկ կոչ անել այս տարածաշրջանում վանքերի և աղոթատեղիների պաշտպանության համար», - ասել է նա։
«Հուսով եմ, որ նրանք կհարգեն և կպաշտպանեն աղոթատեղիները որպես մշակույթի մի մաս, հավատքի արտահայտության և եղբայրության նշան, որը հնարավոր է դարձնում ապրել միասին՝ չնայած տարաձայնություններին», -ասել է Պապը:

Папа римский выступил в защиту монастырей Нагорного Карабаха
Папа Римский Франциск выступил с призывом к охране и уважению монастырей и мест религиозного поклонения в Нагорном Карабахе.
"Мое беспокойство кризисом в Нагорном Карабахе не ослабло. Помимо тяжелой гуманитарной ситуации беженцев, я бы хотел обратиться с особенным призывом в защиту монастырей и мест поклонения в этом регионе", - заявил он после окончании воскресной проповеди на площади Святого Петра в Ватикане.
"Надеюсь, что... будет обеспечено уважение и защита их как части местной культуры, проявления веры и знака братства, которое делает возможным совместное проживание, несмотря на различия", - сказал понтифик.