Հայտնաբերվել են Բելգորոդում կործանված Իլ-76-ի «սև արկղերը»
Իլ-76 ինքնաթիռի կործանման վայրում գտնվել են խոսքային եւ պարամետրիկ ինքնագրերը։ Այս մասին տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում կատարելով արտակարգ ծառայությունների ներկայացուցչին։
Գործակալության զրուցակցի խոսքով՝ սեւ արկղերը գտնվել են ինքնաթիռի պոչամասում։ Դրանք արդեն հանձնվել են քննիչներին։
Ռուսաստանը ինքնաթիռի կործանման պատասխանատվությունը դնում է Ուկրաինայի վրա։ Մոսկվայի վարկածով՝ ինքնաթիռը տեղափոխում էր 65 ուկրաինացի ռազմագերու, որոնց պետք է հասցնեին փոխանակման վայր։ Ինքնաթիռում նաեւ ինը ռուսաստանցի կար՝ անձնակազմի վեց անդամ եւ երեք ուղեկցող անձինք։
Ուկրաինան պաշտոնապես չի ստանձնել պատահածի պատասխանատվությունը, բայց եւ չի մեղադրել Ռուսաստանին այն բանում, որ նա է խփել ինքնաթիռը։ Ուկրաինայի ԶՈւ եւ ռազմական հետախուզության հայտարարություններում, որոնք արվել են կործանումից մի քանի ժամ հետո, անուղղակիորեն հնարավոր էր համարվել, որ ինքնաթիռում կարող էին լինել ռազմագերիներ, սա եւս պաշտոնապես առայժմ չի հաստատվել, բայց եւ չի հերքվել։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտնել է, որ միջադեպի միջազգային հետաքննություն է պահանջելու։ Ռուսաստանի նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը դրան պատասխանել է, որ «եթե նա նկատի ունի Կիեւի ռեժիմի հանցավոր գործողությունների միջազգային հետաքննությունը, այն, միանշանակ, հարկավոր է»։

Найдены черные ящики разбившегося под Белгородом Ил-76
На месте падения самолета Ил-76 найдены речевой и параметрический самописцы. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на представителя экстренных служб.
По словам собеседника агентства, черные ящики находились в хвостовой части самолета. Они уже переданы следователям.
Россия возлагает ответственность за крушение самолета на Украину. По версии Москвы, в самолете перевозились 65 украинских военнопленных, которых должны были доставить в место обмена. Также на борту было девять россиян — шесть членов экипажа и трое сопровождающих.
Официально Украина не брала на себя ответственность за случившееся, но и не обвиняла Россию в том, что та сбила самолет. В заявлениях ВСУ и украинской военной разведки, сделанных через несколько часов после крушения, косвенно допускалось, что на борту самолета могли быть военнопленные, официально это также пока не подтверждено, но и не опровергнуто.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что будет настаивать на международном расследовании инцидента. Спикер президента России Дмитрий Песков на это ответил, что «если он имеет в виду международное расследование преступных действий киевского режима — оно однозначно нужно».