երեքշաբթի, հունիս 24
Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի միջև հաստատված ստատուս-քվոն չի համապատասխանում ԱՄՆ տեսլականին. Քենթ
Ղարաբաղյան վերջին պատերազմից հետո Թուրքիան և Ռուսաստանը, Իրանի աջակցությամբ, առաջ են մղել, այսպես կոչված, երեք գումարած երեք նախաձեռնությունը, որը զգալիորեն տարբերվում է Միացյալ Նահանգների և արևմտյան այլ գործընկերների վերջին երեք տասնամյակում որդեգրած տեսլականից, ասում է ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի տեղակալ Ջորջ Քենթը Հարավային Կովկասի վերաբերյալ Turkish Heritage Organization հաստատության քննարկմանը:
Ինչպես հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը», Turkish Heritage Organization հաստատությունը օրերս կազմակերպել էր քննարկում Հարավային Կովկասի վերջին զարգացումների շուրջ:
Մասնակիցների թվում էին գործող և նախկին դիվանագետներն ու վերլուծաբանները «Այսպես կոչված երեք գումարած երեք առաջարկը չափազանց տարբերվող այլընտրանքային տեսլական է, որը դուրս կթողնի ԱՄՆ-ին և որոշ այլ արևմտյան գործընկերներին»,- հայտարարել է Քենթը:
ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի տեղակալ Ջորջ ՔենթԱՄՆ փոխպետքարտուղարի տեղակալ Ջորջ Քենթ Քենթն ընդգծում է՝ ԱՄՆ աջակցում է Հարավային Կովկասում ժողովրդավարության, բարգավաճման, խաղաղության և անվտանգության հաստատմանը, որը բխում է Միացյալ Նահանգների ռազմավարական շահերից: Նրա կարծիքով վերջին պատերազմում Ադրբեջանի հաջողությունը չի կարգավորել հակամարտությունը, ինչպես այն չէր կարգավորվել հայկական կողմի հաղթանակի ժամանակ ԼՂ առաջին պատերազմում: Ըստ ամերիկացի դիվանագետի, հակամարտության հիմնական ձևաչափը՝ Մինսկի խումբը այսօր առերեսվում է մի շարք մարտահրավերների: Կարևոր է հասկանալ, թե որքանով են հետաքրքված հակամարտող կողմերը այս մեխանիզմի վերականգման հարցում և ինչ մտադրություններ ունի Մոսկվան այս խնդրի շուրջ, նշել է ամերիկացի դիվանագետը:
«ՌԴ նախընտրեց հաստատել հրադադար Մինսկի խմբի վերահսկման մեխանիզմներից դուրս, որի մասն է այն կազմում: Նրանք հաստատեցին հրադադարը ուղղակիորեն, եռակողմ ձևաչափով»,- նշում է Քենթը:
Ամերիկացի դիվանագետի կարծիքով վերջին պատերազմից հետո ստեղծվել է հնարավորություն Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման համար: Փոխպետքարտուղարի տեղակալը շեշտում է՝ առկա է ուղի՝ 2009 թ-ի համաձայնագրի խոստումները կյանքի կոչելու համար, որն այսօր շատ ավելի արդիական է, քան տաս տարի առաջ:

Статус-кво, установленный на Южном Кавказе после карабахской войны между Россией, Турцией и Ираном, не соответствует видениям США: Кент
После последней Карабахской войны Турция и Россия, при поддержке Ирана, продвинули в регионе так называемую инициативу «три плюс три», которая значительно отличаются от видения региональной политики США и других западных партнеров за последние три десятилетия, говорит заместитель госсекретаря США Джордж Кент на обсуждении проекта Turkish Heritage Organization по Южному Кавказу.
Как сообщает «Голос Америки», учреждение Turkish Heritage Organization на днях организовало обсуждение относительно последних развитий на Южном Кавказе. Среди участников были действующие и бывшие дипломаты и аналитики.
"Так называемая инициатива «три плюс три» чрезвычайно отличается и является альтернативным видению региональной политики США и некоторых других западных партнеров, и возможно вытеснит их из региона", - заявил Кент.
Кент подчеркивает, что США поддерживают установление демократии, процветания, мира и безопасности на Южном Кавказе, что исходит из стратегических интересов Вашингтона. По его мнению, успех Азербайджана в последней войне не урегулировал конфликт, как он не был урегулирован во время победы армянской стороны в первой Карабахской войне. По словам американского дипломата, основной формат урегулирования конфликта - Минская группа сегодня сталкивается с рядом вызовов. Важно понять, насколько заинтересованы конфликтующие стороны в восстановлении этого механизма, и какие намерения у Москвы по этому вопросу, отметил американский дипломат.
"Россия предпочла установить перемирие вне механизмов контроля Минской группы ОБСЕ, частью которого она является. Они утвердили перемирие напрямую, в трехстороннем формате", - отмечает Кент.
По мнению американского дипломата, после последней войны была создана возможность для нормализации отношений между Арменией и Турцией. Замгоссекретаря подчеркнул, что существует путь для претворения в жизнь обещаний соглашения 2009 года, которое сегодня более актуально, чем десять лет назад.