Հանրապետականները հաղթում են ԱՄՆ խորհրդարանական ընտրություններում
ԱՄՆ-ում երկպալատ խորհրդարանի միջանկյալ ընտրություններ են անցկացվում ։ Դրանց արդյունքում Ներկայացուցիչների պալատի կազմն ամբողջությամբ կփոխարինվի, և մեկ երրորդով կթարմացվի Սենատը ։ Նաև նահանգների մեծ մասում այսօր ընտրվում են նահանգապետեր:
Արդեն հրապարակված էքզիթ-փոլերի արդյունքներով հանրապետականները գլխավորում են ԱՄՆ Կոնգրեսի թե վերին, թե ստորին պալատների ընտրությունները ։ Ներկայացուցիչների պալատում նրանց հաղթանակը (ընդհանուր առմամբ 435 տեղ) դեռ ավելի ակնհայտ է.նրանք դեմոկրատներից հավաքում են 170 տեղ ՝ 115-ի դիմաց: Սենատում (100 տեղ) հանրապետականներն արդեն կունենան 46 տեղ ՝ դեմոկրատների 44-ի դիմաց: Կուսակցության օրենսդրական գերակայության համար պետք է հավաքել 50 տեղ ։ Նախորդ Սենատում դասավորությունը 50-ից 50-ն էր, բայց դեմոկրատները առավելություն ունեին փոխնախագահ Կամալա Հարիսի ձայնի շնորհիվ: Ներկայացուցիչների պալատում դեմոկրատական կուսակցությունը նույնպես մեծամասնություն ուներ։
Քվեարկությունը շարունակվում է. տարբեր նահանգներում սահմանվել է իր ժամանակը մինչև ընտրատեղամասերի փակումը, ուստի վերջնական արդյունքները դեռ հնարավոր չէ ամփոփել:
Հանրապետականների վերահսկողության տակ գտնվող խորհրդարանի անցումը կդժվարացնի դեմոկրատ նախագահի վարչակազմի կյանքը, որի համար ավելի դժվար կլինի Կոնգրեսի միջոցով ոչ պոպուլյար որոշումներ կայացնել, Օրինակ ՝ Ուկրաինային օգնելու համար զգալի միջոցներ հատկացնելու մասին:

Республиканцы побеждают на выборах в парламент США
В США проходят промежуточные выборы в двухпалатный парламент. По их итогам полностью сменится состав палаты представителей и на треть обновится сенат. Также в большей части штатов сегодня выбирают губернаторов.
По результатам уже опубликованных экзит-поллов республиканцы лидируют на выборах и в верхнюю, и в нижнюю палату Конгресса США. Их победа в палате представителей (всего 435 мест) пока более очевидна: они набирают 170 мест против 115 у демократов. В сенате (100 мест) республиканцы уже будут иметь 46 мест против 44 у демократов. Для законодательного превосходства партии нужно набрать 50 мест. В предыдущем сенате расклад был 50 на 50, но демократы имели преимущество благодаря голосу вице-президента Камалы Харрис. В палате представителей у Демократической партии также было большинство.
Голосование продолжается: в разных штатах установлено свое время до закрытия участков, поэтому окончательные итоги подвести еще нельзя.
Переход парламента под контроль республиканцев усложнит жизнь администрации президента-демократа, которому будет сложнее проводить через Конгресс непопулярные решения, например, о выделении значительных средств на помощь Украине.