ՀԱՄԱՍ-ի նախկին ղեկավարն ամբողջ մուսուլմանական աշխարհին կոչ է արել ցույցեր կազմակերպել, միանալ Իսրայելի դեմ պատերազմին
ՀԱՄԱՍ-ի նախկին ղեկավար Հալեդ Մաշաալը մուսուլմանական աշխարհին ուրբաթ օրը բողոքի ցույցեր անելու կոչ է արել՝ ի աջակցություն պաղեստինցիների։
«[Մենք պետք է] դուրս գանք արաբական եւ իսլամական աշխարհի հրապարակներ եւ փողոցներ ուրբաթ օրը»,- ասել է Մաշաալը, որն այժմ գլխավորում է ՀԱՄԱՍ-ի սփյուռքի գրասենյակը, նրա հայտարարությունը մեջբերել է Reuters-ը։
Մաշաալը, որն ապրում է Կատարում, ասել է, որ Հորդանանի, Սիրիայի, Լիբանանի եւ Եգիպտոսի կառավարություններն ու ժողովուրդները մեծ պատասխանատվություն են կրում պաղեստինցիներին աջակցելու հարցում։ «Հորդանանի... զավակներ, եղբայրներ եւ քույրեր... Սա ճշմարտության պահն է, եւ սահմանները մոտ են ձեզ, դուք բոլորդ գիտեք ձեր պատասխանատվությունը»,- ասել է նա։
Հորդանանը եւ Լիբանանը տուն են հանդիսանում պաղեստինցի շատ փախստականների համար։
Նրա կոչը հնչել է այն ժամանակ, երբ Իսրայելը խոստացել է ուժեղացնել ՀԱՄԱՍ-ի հարձակման պատասխանը ցամաքային հարձակմամբ այն բանից հետո, երբ իսրայելական կործանիչները գիշերը հարված են հասցրել Գազայի ավելի քան 200 թիրախների։ Գազայի առողջապահության նախարարությունը տեղեկացրել է, որ անկլավում զոհվել է 950 մարդ, 5 000 հոգի վիրավորվել է։

Бывший глава ХАМАС призвал мусульманский мир выйти на акции протеста в поддержку палестинцев
Бывший глава ХАМАС Халед Машааль призвал к протестам в пятницу по всему мусульманскому миру в поддержку палестинцев.
«[Мы должны] отправиться на площади и улицы арабского и исламского мира в пятницу», — заявил Машааль, который в настоящее время возглавляет офис ХАМАС по диаспоре, цитирует Reuters его заявление.
Машааль, проживающий в Катаре, сказал, что правительства и народы Иордании, Сирии, Ливана и Египта несут большую ответственность за поддержку палестинцев. «Сыновья, братья и сестры Иордании... Это момент истины, и границы близки к вам, вы все знаете свою ответственность», - сказал Машааль.
Иордания и Ливан являются домом для самого большого числа палестинских беженцев.
Его призыв к сплочению прозвучал, когда Израиль пообещал усилить ответ на нападение ХАМАС наземным наступлением после того, как израильские истребители за ночь нанесли удар по более чем 200 целям в городе Газа. Министерство здравоохранения Газы сообщило, что в многолюдном прибрежном анклаве погибли по меньшей мере 950 человек и 5000 получили ранения.