Ռուսամետ գործչի դեմ Յալթայում մահափորձ է կատարվել
Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայի նախկին պատգամավոր, Դոնբասի անջատողականների առաջնորդներից մեկի՝ Օլեգ Ցարեւի վրա հարձակում է իրականացվել։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի կողմից նշանակված Զապորոժյեի շրջանի «վարչակազմի» ներկայացուցիչ Վլադիմիր Ռոգովը։
Ռոգովի խոսքով՝ Ցարեւի վրա կրակել են։ Նա այժմ վերակենդանացման բաժանմունքում է, Ռոգովը նրա վիճակը «շատ ծանր» է գնահատել։
Ցարևի վրա հարձակման մասին հայտնել է նաև Коммерсант-ը՝ վկայակոչելով իրավապահ մարմինների աղբյուրը։
Ռուս «ռազմական թղթակիցներն» ավելի վաղ հայտնել էին, որ Ցարևը դանակով վիրավորվել է Յալթայում գտնվող իր տան մոտ։ Վարկածներից մեկի համաձայն՝ նա կարող էր վիրավորվել կենցաղային վիճաբանության արդյունքում։
Օլեգ Ցարևը 2002-2014 թվականներին եղել է Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայի պատգամավոր։ Դոնբասում հակամարտությունը սկսելուց հետո նա անցել է անջատողականների կողմը։ 2014-2015 թվականներին նա եղել է այսպես կոչված Նովոռոսիայի խորհրդարանի խոսնակը, որի կազմում ընդգրկված են եղել ինքնահռչակ Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության և  Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետության ներկայացուցիչներ։
2022 թվականին Ուկրաինայում Ցարևը հեռակա դատապարտվեց 12 տարվա ազատազրկման՝ 2014 թվականին իր հրապարակային հայտարարությունների պատճառով՝ տարածքային ամբողջականությունը ոտնահարելու և պետական ​​համակարգը տապալելու կոչերի մեղադրանքով։ Նրա նկատմամբ նաև համագործակցության գործ է քննվում։

В Крыму напали на Олега Царева — бывшего пророссийского депутата Верховной рады Украины
Совершено нападение на бывшего депутата Верховной рады Украины и одного из лидеров донбасских сепаратистов Олега Царева. Об этом сообщил представитель назначенной Россией «администрации» аннексированной Запорожской области Владимир Рогов.
По данным Рогова, в Царева стреляли. Сейчас он находится в реанимации, его состояние Рогов оценил как «очень тяжелое».
Также о нападении на Царева сообщил «Коммерсант» со ссылкой на источник в правоохранительных органах.
Российские «военкоры» ранее сообщали, что Царева ранили ножом возле его дома в Ялте. По одной из версий, он мог получить ранение в результате бытовой ссоры.
Олег Царев с 2002 по 2014 год был депутатом Верховной Рады Украины. После начала конфликта в Донбассе он перешел на сторону сепаратистов. В 2014-2015 годах он был спикером так называемого парламента Новороссии, куда входили представители самопровозглашенных ДНР и ЛНР.
В 2022 году в Украине Царев был заочно приговорен к 12 годам лишения свободы по обвинению в посягательстве на территориальную целостность и призывам к свержению государственного строя из-за его публичных высказываний 2014 года. Также против него рассматривается дело о коллаборационизме.