Երկրի ղեկավարության դեմ մահափորձի կասկածանքով Ղրղզստանում հինգ ադրբեջանցի է ձերբակալվել
Ղրղզստանի Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեն հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի 5 քաղաքացու բռնելու մասին, որոնք տրանսազգային հանցավոր խմբավորման անդամ են։
Հատուկ ծառայության տվյալներով՝ նրանք ծրագրում էին մահափորձ կատարել հանրապետության ղեկավարության դեմ, տեղեկացրել է «Московский комсомолец»-ը։
Փաստաթղթում նշվել է, որ բռնվել են Ալիեւ Վ.Մ.-ն, Բահղիրով Ս.Ա.-ն, Ասղարով Մ.Օ.-ն, Բեհբուդրով Մ.Ս.-ն եւ Մամեդով Զ.Ի.-ն։ Ղրղըզ իրավապահների տվյալներով՝ ձերբակալված Ասղարովը, որը քրեական աշխարհում այսպես կոչված «թափառականի» կարգավիճակ ունի, Ղրղզստան է ժամանել երկրի ղեկավարության դեմ մահափորձ կազմակերպելու նպատակով՝ կազմակերպված հանցավոր խմբերի դեմ պետության իրականացրած ակտիվ պայքարի քաղաքականության պատճառով։
Օպերատիվ միջոցառումներն իրականացվել են մարտի 22-ին։ Ներկայում շարունակվում են քննչական միջոցառումները։

В Кыргызстане задержаны 5 граждан Азербайджана, планировавших покушение на руководство страны
Госкомитет национальной безопасности Киргизии распространил заявление о задержании пяти граждан Азербайджана, являющихся членами транснациональной преступной группировки.
По данным спецслужбы, задержанные планировали покушение на руководство республики, передает «Московский комсомолец».
В документе сообщается, что задержаны Алиев В.М., Багхиров С.А., Асгаров М.О., Бехбудров М.С. И Маммадов З.И. По данным киргизских правоохранителей, задержанный Асгаров, который имеет в криминальном мире статус так называемого «бродяги», прибыл в Киргизию в целях организации покушения на руководство страны из-за проводимой государством политики активной борьбы с ОПГ.
Оперативные мероприятия проводились 22 марта. В настоящее время продолжаются следственные мероприятия.