Ղազախստանում ընտրություններին մասնակցությունն առաջին 7 ժամերի ընթացքում կազմել է 46,84 տոկոս
Ղազախստանի Մաժիլիսի (խորհրդարանի ստորին պալատ) և մասլիհաթների (տեղական ներկայացուցչական մարմիններ) պատգամավորների ընտրություններին Աստանայի ժամանակով ժամը 14.00-ի (Երևանի ժամանակով ժամը 12.00-ի) դրությամբ մասնակցությունը կազմել է 46,84%, ԿԸՀ Telegram-ալիքում հայտնել է հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի անդամ Անաստասիա Շչեգորցովան: Այս մասին հաղորդել Է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
2021 թվականի հունվարի 10-ի ընտրություններում ընտրողների մասնակցությունը այս ժամին կազմել է 43,9%:
«Մարզային, հանրապետական նշանակության քաղաքների, մայրաքաղաքային հանձնաժողովների կողմից ներկայացված տվյալների համաձայն՝ 2023 թվականի մարտի 19-ի ժամը 14.00-ի դրությամբ քվեաթերթիկներ են ստացել ցուցակներում ընդգրկված քաղաքացիների ընդհանուր թվի 46.84 տոկոսը»,- ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Շչեգորցովան:
Ամենից շատ ընտրողներ քվեարկել են Կոստանայի մարզում (62,36%), ամենաքիչը ՝ Ալմաթի քաղաքում (15,38%):
Ղազախստանում արտահերթ խորհրդարանական և տեղական ընտրությունները տեղի են ունենում մարտի 19-ին: ԿԸՀ-ն գրանցել է հանրապետությունում գրանցված բոլոր յոթ կուսակցությունների ցուցակները։ Մաժիլիսի պատգամավորների ընտրություններն անցկացվում են նաև միամանդատ տարածքային ընտրատարածքներում։

Явка на выборах в Казахстане за первые семь часов составила 46,84 процента
Явка на выборах депутатов мажилиса (нижняя палата парламента) и маслихатов (местные представительные органы) Казахстана по состоянию на 14.00 по времени Астаны (11.00 мск) составила 46,84%, сообщила в Telegram-канале ЦИК член Центральной избирательной комиссии республики Анастасия Щегорцова.
На выборах 10 января 2021 года явка избирателей к этому часу составляла 43,9%.
"Согласно данным, представленным областными, городов республиканского значения, столицы комиссиями, по состоянию на 14.00 19 марта 2023 года бюллетени получили 46,84% от общего количества граждан, включенных в списки", - сказала Щегорцова на брифинге.
Больше всего избирателей проголосовали в Костанайской области (62,36%), меньше всего - в городе Алма-Ате (15,38%).
Досрочные парламентские и местные выборы проходят в Казахстане 19 марта. Центризбирком зарегистрировал списки всех семи зарегистрированных в республике политических партий. В их числе самая многочисленная "Аманат", Демократическая партия "Ак жол", Народная партия Казахстана, Народно-демократическая патриотическая партия "Ауыл", Общенациональная социал-демократическая партия, Казахстанская партия зеленых "Байтак" и партия Respublica. Также выборы депутатов мажилиса проходят по одномандатным территориальным избирательным округам.